Hlavní navigace

Názor k článku Internet - místo pro elektronickou demokracii? od petr_p - Nějak vám tam chybí tajnost. Nevzdělanost široké veřejnosti je...

 • Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.
 • 18. 3. 2008 11:54

  petr_p (neregistrovaný)
  Nějak vám tam chybí tajnost.

  Nevzdělanost široké veřejnosti je jistě problém, ale ten lze časem zvládnout.

  Mě ovšem jde o neprůstřelnost volebních algoritmů. Tajnost klasické volby je dána tím, že obálku a lístek v ní nelze spojit s voličem. To je zaručeno vysokou podobností těchto papírů a zamícháním pořadí obálek v urně.

  Teoreticky lze tuto proceduru napadnout tak, že komise si obálky nenápadně očísluje nebo bude snímat otisky prstů. Jenže od toho je komise složena z rozličných zástupců, aby se navzájem uhlídali.

  Problém elektronické volby je, že volební počítač komise může přijít již napadený a není v silách komise toto odhalit.

  Tudíž je zde třeba neprůstřelný algoritmus, který nedá žádnou šanci systém podvést.

  Výše uvedený slepý podpis opravdu zaručuje rovnost. Bohužel tajnost jako celek nikoliv. Konkrétně doručení odtajněného hlasu již umožňuje spojitelnost s voličem.

  Nyní mě napadá řešení: Volič svůj hlas doručí komisi zašifrovaný zvláštním klíčem komise. Zvlášnost spočívá v tom, že soukromý klíč musí zůstat v tajnosti a mimo dosah jakýchkoliv systémů, které se účastní voleb, dokud neproběhne sčítání. Po skončení volby komise sesbírané hlasy vyexportuje ze systému, důveryhodným a snadno oveřitelným způsobem je zamíchá, naimportuje do sčítacího zařízení (musí jít fyzicky o jiný počítač než, který hlasy sbíral) a sčítacímu zařízení prozradí onen speciální soukromý klíč. Tím dojde k odtajnění hlasů, které již nelze spojit s konkrétním voličem. Následně se sčítacímu stroji předá veřejný klíč použití při slepém podepisování, čímž se vytřídí neplatné nebo opakované hlasy. Samozřejmě nakonec je třeba zařízení použité ke sbírání hlasů zničit, aby z něj nebylo možné získat původní pořadí hlasů.

  Samozřejmě, že tu zástává problém, že stroj použitý ke slepému podepisování si takto nageneruje falešné hlasy a ty doručí komisi.

  Celkově mi přijde, že důvěra kladená ve stroje, lépe řečeno v jejich konstruktéry, je hlavním problémem, a proto se elektronické volby za podmínky tajnosti nikdy neuplatní.