Hlavní navigace

Názor k článku IOL: Vstříc platícím zákazníkům od re - Problém většiny čtenářů je v tom, že všechno...

Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.

  • 28. 1. 2002 23:36

    re (neregistrovaný)
    Problém většiny čtenářů je v tom, že všechno co dělá Telecom je špatně, protože je to "monopol", proto většina čtenářů fandí daleko větším monopolům (DT, BT, FT, Telenor,...), nechápu to. Od Vás konkrétně bych čekal trochu více přesnosti. Telecom "jaksi" z minula zdědil 1,8 milionu linek, o to často nikoli na mědi, ale na hliníku a v analogovém prostředí. Nyní jich provozuje cca 4 miliony a to opravdu na mědi a s digitálními ústřednami. ADSL není služba hlasová, ale datové, že? V datech skončil monopol již v polovině devadesátých let. Širokopásmový přístup není omezen na drát, může jej tedy nabídnout více firem a to i nezávisle na vlastnictví první míle. Konkrétně zmiňovaná Nextra tedy nemusí čekat na LLU, protože má WLL. Vlastní LLU se po celé Evropě ne-příliš povedlo, podívejte se na press oftel z 18/1. Dále to samozřejmě souvisí s kolokací, billingem, atd, a v samé podstatě je to sporný princip, jako příklad z jiného síťového odvětví, je možno použít britské železnice.
    Ale i kdyby se prosadilo LLU, nakolik by to souviselo s ADSL, alternativní operátor by získal první míli, ale ATM/DSLAM síť by si stejně musel postavit sám, nemluvím o nadstavbě.
    Nedávno jsem slyšel heslo deregulací k re-monopolizaci. Myslím, že jste natolik zkušený a zručný autor, že byste byl schopen napsta článek "lesk a bída alternativních operátorů v Evropě" - to je opravdu bez ironie, viz Elektrim, O.tel.o, atd. Řadě čtenářů Lupy by to možná otevřelo oči a zreálnilo očekávání.