Hlavní navigace

Názor k článku Jak funguje DRM+, nový digitální rozhlasový systém pro pásmo VKV? od anonym - Osobně bych tento systém viděl jako nejlepší, co...

 • Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.
 • 2. 11. 2009 0:36

  bez přezdívky
  Osobně bych tento systém viděl jako nejlepší, co se týče digitalizace FM pásma. Minimálně jako nejlepší ze současných nabízených.

  DAB jsem měl možnost slyšet, a jestliže by se tam používala podobná kvalita jako např. v Německu (většinou 128 kbps, v lepším případě 160-192 kbps MPEG Layer 2), tak je to hnus, který odmítám poslouchat. Přitom zabere dost velký kmitočtový úsek.

  DAB+ je na tom lépe, je to víceméně DAB s vylepšeným kodekem. Tedy je to systém, který je kvalitativně na podobné úrovni jako DRM+. ALE. DRM+ podle článku zabírá menší úseky pásma, a navíc je určeno pro současné FM pásmo, tedy 87-108 MHz. Což je vlnový rozsah, který se pro vysílání rozhlasu osvědčil díky vlastnostem a svému šíření.

  Ideální by bylo, kdyby se začaly vyrábět kombinované přijímače DRM+/DAB+. V DAB+ multiiplexech by mohly vysílat celoplošné stanice a např. veřejnoprávní rozhlas, v DRM+ na nižších kmitočtech pak lokální stanice. Například takto.

  Ovšem jako náhradu sooučasného standardu FM CCIR si představuji systém, kde bude kvalita reprodukce srovnatelná se současným FM stereem, podotýkám v podání ZAHRANIČNÍCH stanic. A to určitě není MPEG layer 2 128-192 kbps (ale 256 kbps a více), ovšem ani AAC+ SBR 64 kbps (ale minimálně 96, lépe však 128 kbps). Je mi jasné, že zvítězí konzum, a z rádia bude v době digitálu nakonec zvuk jak z kanálu, bylo by ale fajn, kdyby byla kvalita zvuku alespoň zachována, když už ne vylepšena.