Já používám opravdu trivialni hesla do eshopu. Hesla typu 123456. A je mi to jedno. Nikdy se mi to nevymstilo. Důležité věci mám chráněné náhodným vygenerovaným heslem + keepasem které používá taky hodně složité heslo s kusem vygenerovaného kódu.
Takže až to moje heslo bude někdo chtít, tak mu nezbude než si na mne kleknout a použít něco jako gumovou hadici. :/
Presne,
ja si klidne na Mall.cz dam heslo 123456 a je mi uplne jedno, kdyz nekdo zjisti, co jsem tam kupoval. Hlavne kdyz se to da jednoduse pamatovat a nemusim nikde lovit v zadnych seznamech. Dulezita hesla mam silna.
Navic i prijde, ze kdybych mel na kazdou pitomost jako je mall.cz otevirat nejaky password manager, tak spis zvysuju riziko, ze mi nekdo odhali ten password manager(at uz si pod tim predstavite cokoliv od papiru po sifrovanej soubor) celej, nez kdyz ho otevru 2x rok, kdyz je to opravdu nutne.
Nicméně ono heslo není přece už heslem pokud si ho jeho tvůrce není schopen zapamatovat ...
To máte pravdu. Jenže člověk má dnes běžně desítky účtů, kde je vyžadováno přihlašování heslem. Přičemž provozovatel té služby mé heslo zná, takže je potřeba, aby bylo unikátní. Když provozovatel služby nejedná fér se mnou a neumožní mi bezpečný způsob přihlášení, nevidím důvod, proč bych měl jednat já férově s ním a používat u něj opravdové heslo. Takže místo toho použiju něco, co jako heslo jenom vypadá, a ve skutečnosti je to náhodný text uložený ve správci hesel.
To, o čem se tady diskutuje, je obrana proti útoku hrubou silou – zkoušení všech potenciálních variant hesla tak dlouho, dokud se netrefím. Samozřejmě, že např. šestiznakové heslo skládající se jen z malých písmen, je velmi málo potenciálních hesel oproti třeba šestnáctiznakovému heslo s malými písmeny, velkými, číslicemi a symboly. Takže podstatné je to, jak útočník odhadne potenciální množinu hesel. Pokud heslo volíte náhodně z desetiznakových hesel, kde mohou být malá a velká písmena, číslice a symboly, útočník to ví, ale vám náhodou vyjde to heslo takové, že se skládá jen z malých písmen, je to heslo stejně dobré, jako by mělo všechny požadované typy znaků. (Ty kontroly, zda se v hesle vyskytují všechny požadované typy znaků, ve skutečnosti kvalitu hesla snižují, protože množinu možných hesel zmenšují.) V reálném světě ale musíte počítat s tím, že útočník nebude znát přesný způsob, jak hesla tvoříte – naopak bude hesla zkoušet od nejjednodušších po složitější. Takže prakticky bude to heslo skládající se jen z malých písmen méně bezpečné, protože přijde při lámání na řadu dřív.
Čímž se dostáváme k odpovědi na vaší otázku. Pokud bude mít útočník podezření, že jako heslo používáte čtveřici anglických slov, může zkusit pomocí slovníku vytvářet kombinace (a v takovém případě to nejspíš vzdá předem, protože je to pro dnešní techniku bezpečné heslo). Pokud ale útočník získá podezření, že jako heslo používáte dvojici anglických slov, kterou jenom zapíšete dvakrát za sebou, pustí se do louskání, protože jste tím bezpečnost hesla snížil obrovsky – za podmínek uvedených v tom stripu bude vyzkoušení všech variant trvat hodinu a deset minut (oproti 550 rokům ve stripu).
Já bych takhle ošizená hesla nepoužíval, protože to závisí jenom na tom, že útočníka nenapadne, že by se jednoduchá hesla dala vytvářet i tímhle způsobem. A na to mám jednoduchý argument – když takový postup napadl mne, napadne nejspíš i útočníka. Který na to navíc má spoustu času a není na to sám – stačí, aby to jeden člověk implementoval do crackovacího programu, a hned to mohou používat všichni útočníci, aniž by je ten postup vůbec musel napadnout. Ten váš příklad je klasickou ukázkou toho, kdy je bezpečnost daná ne vstupními daty, ale tím, že útočník nezná algoritmus – a to nikdy není považováno za bezpečné.
Nejen čeština ... V Evropě na poměrně malém prostoru žijí desítky různých národů a kultur, které používají desítky různých jazyků. Většina evropských jazyků se píše jak víme latinkou, tedy abecedou vytvořenou původně ve starověkém Římě k zápisu latiny a zajímavostí je skutečnost že v počtu písmen s diakritickými znaménky jsou Slováci, kteří porážejí Čechy 17:15. Této vedoucí dvojce dýchají na záda Francouzi, Portugalci a Lotyši. atd. Jedině angličtina se v Evropě obejde zcela bez diakritiky.
Jistě znáte https://xkcd.com/936/. Jak významně se níží bezpečnost hesla, pokud oproti "correct horse battery staple" použiji "correct horse correct horse"?
To je něco jiného, než na co jsem se ptal. Když používám správce hesel a mám v něm přednastavený generátor hesel na 13 znaků s číslicemi a symboly, znamená pro mne vygenerování slabého hesla práci navíc (musím změnit konfiguraci a pak zase zpět). Takže otázka je, jaká je výhoda mít u obchodu slabé heslo?
Jinak Mall.cz prodává i docela drahé věci. Jsou lidé, kteří by využili informaci o tom, že jste si nedávno koupil lednici, televizi a počítač, když k tomu budou mít jako na podnose i doručovací adresu.
Zpomalování hashování hesel je sice módní, ale nemá to moc společného s racionálním uvažováním. Hesla ověřujete na nějakém serveru a uživatel na ověření hesla rozhodně nechce čekat, takže i když to hashování zpomalíte sebevíc, nemůžete ho protáhnout někam pár desetin sekundy. Jenže útočník není omezený na jeden server a není omezený časem. Když vy hashování zpomalíte tisíckrát, útočník použije botnet s tisícovkou počítačů, a je zase zpět na svém.
SHA-2 je kryptograficky velmi dobře prověřená funkce. SHA-2 sto tisíckrát za sebou není kryptograficky prověřená nijak, je to klasický postup „vezmeme kryptograficky bezpečnou věc, amatérsky jí upravíme a budeme se modlit, aby to ta úprava nerozbila“. Stejným postupem byl například kdysi „vylepšen“ generátor náhodných čísle v Debianu – a pak se musely všechny klíče jím vygenerované přegenerovávat. SHA-2 sto tisíckrát za sebou nepatrně zvyšuje pravděpodobnost kolize a přináší další možné vektory útoku – to je asi tak jediné, co tato funkce přináší nového. To stotisícinásobné zpomalení eliminuje např. stotisícihlavý botnet.
Pak existují specializované funkce na pomalé odvozování z hesel, např. bcrypt, ovšem ty zase nejsou dostatečně kryptograficky prověřené – a jde o to, jestli si myslíte, že se může opakovat ten případ s „vylepšeným“ generátorem náhodných čísel z Debianu, když někdo vzal ověřená kryptografická primitiva, „vylepšil“ je a poskládal z nich bcrypt.
Každopádně co rozhoduje o bezpečnosti je délka hesla a možnost diakritiky/jiné znakové sady (takový UTF8 s tím pocvičí hodně). Jenomže se vždycky najde idiot, který omezí délku hesla a stanoví přesně sadu znaků, který projdou (jako kdysi ČS - snad už to po letech fixli)
To jiste lze i v jinych jazycich. A pak vam napriklad pani z Microsoftu vezmou prvnich 6 znaku a zbytek pekne potichu zahodi.
Jeste lepsi variantou by pak mohlo byt totez, ale pri zapnute cinske ci arabske klavesnici. Pripadne muzete prepnuti klavesnice ucinit soucasti hesla a napsat 1/2 tak a druhou onak.
Jenze, ve skutecnosti takove hratky zajimaji mozna tisicinu promile lidi, kterym jsou hesla defakto vnucovana.
RůžeProMáňuKe40 ? Máte pravdu i když Váš příklad docela silného hesla z mého pohledu heslem není .... Tvary hesel s 10ti znaky mohou být také přeci bezpečné, ale většinou postrádají pro většinu uživatelů zcela vnitřní logiku. Uživatelé s takovými - viz. Váš příklad - tvary hesel dřív nebo později bojují logicky s omezenou lidskou pamětí, protože už druhé a další heslo takového tvaru si někde musí napsat nebo v elektronické podobě zaznamenat a tím momentem už to není heslo ... Další otázkou je zdali při registraci provozovatel serveru umožňuje uživateli tvorbu hesel s vnitřní logikou pro uživatele i při možnosti 10 a více znaků ... Můj názor na tuhle problematiku je však takový že tuhle problematiku bezpečnosti může vyřešit v budoucnu reálně až použití např biometrie .. Jinak je to stále uzavřený kruh plný nástrah ..
Presne,
ja si klidne na Mall.cz dam heslo 123456 a je mi uplne jedno, kdyz nekdo zjisti, co jsem tam kupoval. Hlavne kdyz se to da jednoduse pamatovat a nemusim nikde lovit v zadnych seznamech. Dulezita hesla mam silna.
Navic i prijde, ze kdybych mel na kazdou pitomost jako je mall.cz otevirat nejaky password manager, tak spis zvysuju riziko, ze mi nekdo odhali ten password manager(at uz si pod tim predstavite cokoliv od papiru po sifrovanej soubor) celej, nez kdyz ho otevru 2x rok, kdyz je to opravdu nutne.
Máte v podstatě pravdu, která je už, ale známá mnoho let .. Proto mne udivují příběhy z článku, které jsou stále po celém internetu jak přes kopírák .. Složitější to nastává až v momentě pokud na straně jedné uživatel (tvůrce) neumí složit ani svoje hlavní heslo ... Na straně druhé je tady nezajištěný server a v kontextu navíc k první i druhé straně vliv sociálního inženýrství v 21 století ... Z uvedeného názoru mne napadá středně zabezpečený hash / kokos21přizpůsobení / ze kterého prostě nejde na základě pokusu a omylu uhádnout heslo ...
Pravidelně doporučuji se kouknout sem. https://haveibeenpwned.com/ taky sem se tam našel, a ne jednou. Tom
Unik z Mall tam je již nahraný taky.
Přijde mi že demonstrujete sílu hesla s předpokladem, že heslo znáte. To je přece nesmysl: jako útočník přece nevíte zda uživatel použil jen velká písmena, jen malá písmena, kombinaci, kombinaci s číslicemi, kombinaci s speciálními znaky, zda použil slova a kolik atd.
Jistě, můžete začít s malými písmeny a hledat všechny kombinace do 6/7/8 znaků, popř. přidat velká písmena (zkusit nejdřív na začátku a konci) atd. Jenže... ono pokud to není jen zahashované md5, takový bcrypt vám sežere docela slušné množství času i při relativně malé síle.
Pokud to ovšem není tipař, který vidí novou telku za 30 litrů + adresu + telefon.
Pak stačí zavolat na takto získaný telefon pod nějakou záminkou, třeba že je z toho e-shopu a nesedí jim papírech výrobní číslo toho konkrétního spotřebiče. Pokud řekne zákazník, ať vydrží, že se mrkne, je doma. Pokud řekne, že ať zavolají za 10 minut, je v dosahu, nebo je v bytě někdo, koho se může zeptat. Pokud řekne, že si zítra vezme papíry od spotřebiče, můžesi ho volající jít "omrknout" osobně. A pokud řekne, že je přístroj na chatě, tím líp - máš jméno, stačí vyhledat v katastru.
Takto si limitní nulu nepředstavuju.
Bezpečnost hesla beru jako střední dobu, potřebnou k jeho lousknutí.
Pokud mám omezení na 10 znaků, nemůžu na květinářství hodit heslo "RůžeProMáňuKe40", ale musím použít nějakou zprzněninu, kterou s nezapamatuju. pokud jazyk bude mít 100k slov a v hesle jich bude 5, mám jenom v tomhle 100k^5, tj. 10^25 "symbolů". Každý ve variantách malýma, s malým na začátku, substituce,... a dá se ještě třeba posolit číslama. Při 10 ASCII znacích je to pod 6*10^19 kombinací.
Stran podpory UTF-8 a diakritiky, pokud mám nějakou doménu, kde není jasný jazyk, tak DB budu louskat podle toho, jak patrně mluví většina uživatelů (pokud není volba jazyka součástí uniklých záznamů), takže na .eu bych postupně poštval německý, španělský, francouzský, italský,... slovník a čeština přijde na řadu rozhodně až ve druhé půlce, pokud to za to vůbec bude stát.
A pokud to pomíchám, třeba "KatzeJeNěmeckyKočka", pohoří na tom i CZ, i DE slovník. Tož asi tak.
Omezit heslo není rozhodující pro bezpečnost hesla samotného .. Naopak pokud se heslo na základě vnitřní logiky omezí s využitím diakritiky, spřežek a v případě latinky také množstvím speciálních znaků tak heslo je zapamatovatelné a to je skutečné heslo, protože splňuje jedinečnost - tvar .. Otázkou je zdali provozovatelé serverů tyhle tvary hesel podporují .. Pokud je heslo dlouhé jak píšete je sice silné, ale pro uživatele nezapamatovatelné což směřuje k opakující se situaci že takový uživatel žádá o heslo nové a mnohdy mj. právě prostřednictvím emailu který nemá většinou bezpečné zajištění ...
Já používám opravdu trivialni hesla do eshopu. Hesla typu 123456. A je mi to jedno. Nikdy se mi to nevymstilo. Důležité věci mám chráněné náhodným vygenerovaným heslem + keepasem které používá taky hodně složité heslo s kusem vygenerovaného kódu.
Takže až to moje heslo bude někdo chtít, tak mu nezbude než si na mne kleknout a použít něco jako gumovou hadici. :/
Což může na tebe nakoupit i bez toho hesla. Stačí znát adresu co se přečte z cedulky v ulici, na baráku a na schránce.
Dělat analýzu na heslech z eshopu je uchylné a zbytečné. Až si pán sežene tisíc hesel z keepasu nebo podobně klíčového systému, tak mne to bude zajímat.
Ale prd. Nepovažuju se za nic extra. Chyb dělám tuny a bez problémů je uznávám. Jen co se týče bezpečnosti kolem problematiky hesel mám celkem jasno. Nic se nemá přehánět. A rozhodně nedoporučuju někam kde to nemá valný smysl psát hesla, podle kterých se dá odhalit analogie s master heslem někde v keepasu. A ano možná trochu arogantní jsem, mohu si to dovolit.
Internet Info Lupa.cz (www.lupa.cz)
Server o českém Internetu. ISSN 1213-0702
Copyright © 1998 – 2021 Internet Info, s.r.o. Všechna práva vyhrazena.