Hlavní navigace

Názor k článku Jak nám v Alze aktualizace Windows způsobila výkonové problémy databáze od Tomáš2 - tohle jsou zajímavé věci :). A Jak tímhle...

Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.

 • 10. 9. 2018 10:20

  Tomáš2

  tohle jsou zajímavé věci :). A Jak tímhle chceš nahradit MSSQL? Vždyť tím řešíš, problém, který třeba ani nemají a stejně potřebuješ nějakou db na skladovou evidenci a fungování eshopu, na čem bys to tedy postavil?

  Už chápu tvoje shlukování dotazů, ty chceš sdružovat pouze inkrementy do časového okna a uložit najednou, to poté ano, ale on takový eshop není jen věc inkrementů, ale složitých filtrovacích dotazů na zboží. Krom toho, co když ti zrovna spadne spark proces, který drží v paměti data za poslední sekundy, jak to uděláš, abys data neztratil (a udržel konzistenci)?

  MSSQL na to má in-memory oltp s možností přes procedury to přetahovat na disk-based stored tabulky v nějakém časovém okně, mimochodem, rychlostně se to nemůže rovnat s Redisem, provozem na silném stroji to je velice schopná věc (tím neříkám, že bych to nasazoval, ale jako utopii to nevidím).

  Začal jsi tím, že chceš mít spousty slabých nodů místo jednotek silných, ale zrovna kafka a spark streams s windowed aggregation se staví na velice silných strojích, aby zvládli vysokou zátěž. Spark má velkou režii na každý executory, který je spuštěný, mít jich 50, bude to neskutečně pomalé a budeš bojovat s správným balancováním dat nebo naopak výrazně zatěžovat db desítkami spojení, Kafka naopak také nemá ráda velké množství strojů a staví se, aby saturovala síť/disk.

  Kombinovat více technologií do sebe s sebou nese problém tracingu, debugování a monitoringu, cenu takového řešení to může výrazně zvýšit.

  Jo, jdeš na to dobře, ale chybí ti reálné zkušenosti z projektů :)