Hlavní navigace

Názor k článku Jak opravit zadřený motor růstu a inovací v telekomunikacích od VS - > Česko se chystalo na ještě drsnější variantu,...

 • Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.
 • 17. 2. 2015 10:13

  VS (neregistrovaný) ---.zcu.cz

  > Česko se chystalo na ještě drsnější variantu, kdy se za posvěcení ministerstva obchodu a průmyslu měly zpoplatnit doposud nelicencované frekvence, díky nimž – a menším a regionálním operátorům – české zaostávání za Evropou není tak patrné.

  Pokud se bavíme o nelicencovaných frekvencích, jsou zde předpokládám myšleny pevné sítě pro přístup k internetu.

  Dá se to zaostávání za Evropou doložit nějakými fakty? Např. kolik % obyvatel má přístup k něčemu lepšímu než 8Mbps ADSL? Tedy v optickým nebo CATV sítím, případně i rychlému VDSL? Rozšíření CATV sítí u nás považuji za poměrně velké (třetina trhu), menší operátoři optické sítě staví tam kde to dává ekonomický smysl, akorát je ten trh hodně rozdrobený a nejsou tolik vidět.

  Realita se totiž podle dat od Akamai (doporučuji k přečtení jejich State of the Internet Report) nezdá v ČR ve srovnání s Evropou vůbec špatná. A nejen podle Akamai, ale i podle mého pozorování v takových státech jako Německo nebo UK, kde by mnohde byla nabídka českých wireless ISP silně kunkurenční, protože se nabízí jen slabé ADSL za ceny na úrovni 20-30 EUR / měsíc.