Hlavní navigace

Názor k článku Jak opravit zadřený motor růstu a inovací v telekomunikacích od a. dlouhy - K operátorům - vytratil se z nich kontakt...

 • Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.
 • 17. 2. 2015 14:07

  a. dlouhy (neregistrovaný) 193.29.76.---

  K operátorům - vytratil se z nich kontakt s technologií. Vše co jen trochu smrdí prací je outsorcováno, mnohdy na klíč jako celek do velmi exotických destinací. Zbyl v nich akorát marketing co točí legrační videa s Pavláskem, účtárna, businessmani co stačují u dodavatelů ceny a zákazníků se naopak snaží zdražit tak aby si toho pokud možno nevšimli a byrokrati co někam zakládají tickety co možná kdysi byli technici. Kde v tomto prostředí má šanci vzniknout nějaká inovace?

  Inovace ze světa IT mají postavený obchodní model na tom že někdo zařídí IP vrstvu, po které si pak posílají z jejich pohledu zdarma a neomeze data jak chtějí. Peníze se pak vydělávají převážně tak, že takto zdarma zaslaných dat se posílá co nejvíc a sleduje se chování uživatelů a to se pak prodává (reklamky typu Google nebo FB). Operátor je nemůže zkasírovat, protože síťóvá neutralita. Což mimo jiné vede k tomu, že každé zvýšení přenosové kapacity velmi rychle vyplní nové nenažranější a hůře vymyšlené a navržené "protokoly" (různé krkolomné použití většinou textového HTTP na věci na které nebyl nikdy určený). Operátor může cenově tlačit jen na zákazníky a přes ně nepřímo na poskytovatele služby (což ne vždy funguje).

  Pokud službu (např. klasické telefonování) provozuje přímo operátor, tak je motivován k tomu, aby radiové zdroje využíval efektivně. Balancuje mezi kvalitou a tím co mu to přinese. Proto dnes není potřeba na GSM sítích lidi ekonomicky motivovat k tomu aby se nevykecávali (je možná existence flat tarifů).

  Jak z toho ven - Dle mého názoru je třeba zavést ekonomickou vazbu mezi tím kolik dat (radiových zdrojů) ta která komunikace sebere a kolik to zúčastněné stojí. Stávající stav kdy operátor může tlačit jen na koncového zákazníka (brždění, FUP, platba per volume) je slabá. To se dá zařídit několika způsoby.

  Čistě organizačně a finančně - vzdát se posvátné krávy - síťová neutralita u radiových přenosových síti. Máš datově náročné aplikace? Tak přispěj na provoz.

  Technicky - umožnit přístup do radiových sítí stávajících operátorů jiným subjektům. Chceš vysílat veselá videa s kočičkami uživatelům do mobilní sítě? Pořiď si svůj core network (např. PDSN), tady se připoj, a plať podle toho kolik toho do sítě pustíš. Technologicky jsou zařízení v telekomunikacích velmi přísně normovaná (nebo aspoň do nedávna ještě byly), takže fungovat by to mělo. To vyžaduje zejména aktivní přistup regulátora (stanovt pravidla, regulovat ceny ...). Nyní podobný model funguje např. u ADSL.

  Zavedení ekonomické vazby mezi spotřebovanými radiovými zdroji a provozovatelem služby by mohlo do oboru dostat peníze na výstabu sítí, ale hlavně by se mohlo ukázat, že třeba zase tolik přenosové kapacity není třeba, protože stejnou kvalitu lze zajisti optimalizací. Případně by se mohlo ukázat, že se nějaké služby, pokud by měly zaplatit náklady na svůj přenos, se nevyplatí provozovat.

  Pochopitelně výše navrhovaná opatření by musela podléhat regulaci (zejména cen) od státu. Aby si "inkubenti" nemohli dělat co chtějí, jak se tomu stalo např. v případě "virtuálů po česku".