Hlavní navigace

Názor k článku Jak opravit zadřený motor růstu a inovací v telekomunikacích od a. dlouhy - Bída to není, ale zrovna poslední aukce frekvencí...

 • Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.
 • 17. 2. 2015 17:04

  a. dlouhy (neregistrovaný) 193.29.76.---

  Bída to není, ale zrovna poslední aukce frekvencí se musela jednou opakovat, aby se netriviální částky staly poněkud méně netriviálními :-)

  Myslím si ze distribuční společnosti vybírají peníze od elektráren / vodáren. A to tak, ze nakupuji (elektřinu / vodu) za cenu nižší než za jakou ji prodávají zákazníkům. Tento rozdíl ceny (marže) se dá chápat jako to co jim platí elektrárna za to že provozuje distribuční síť (staví a opravuje tisíce kilometrů vedení, platí nějaký personál, ...). Platba distributorovi elektrárně není žádná provize, ale úhrada za nakoupenou elektřinu, neboť její výroba není zdarma.

  Zpět k telekomunikacím. To že např. Google je ochoten dodávat svým zákazníkům část svých služeb zdarma (protože žije z prodeje dat co o svých zákaznících zjistí) neznamená, že by měl operátor dát k dispozici svoji síť také zdarma. Buď se to dá chápat tak, že Google provozuje službu (tak ať platí za distribuci dat), nebo že zákazník chce něco od Google pak ať platí zákazník. V takové připadě je ale nejvíce fér platba per volume (za spotřebovaná data), neboť kapacita datových sítí není natolik předimenzovaná, aby utáhla datové potřeby všech poskytovatelů služeb.

  Ještě k distributorům. Distributor musí do své sítě pustit alternativního distributora. (různí alternativní prodejci energie). Pokud by např. elektrárna měla pocit, že jí distributor nevyhovuje (chce moc velkou marži), může použít jiného nebo si na to vytvořit svého. Alternativní distributor platí za použití drátů (podle množství přenesené energie + nějaké velkoobchodní paušály) a celé to reguluje stát.

  Ekvivalentem v telekomunikacích by bylo povinné vpuštění zájemců do radiové sítě stávajících operátorů za regulované ceny. Což by musel opět zorganizovat a vynutit stát, ale ať by byly ceny jakékoliv, byly by převážně podle přenesených dat.