Hlavní navigace

Názor k článku Jak opravit zadřený motor růstu a inovací v telekomunikacích od BlackyJack - Není životnost optického vlákna počítána na 30 let?...

 • Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.
 • 19. 2. 2015 0:31

  BlackyJack (neregistrovaný) ---.hkfree.org

  Není životnost optického vlákna počítána na 30 let? (Přičemž samotný projekt může stát víc peněz, než samotná pokládka.) Kolik investorů považuje za zajímavou investici něco, co má návratnost delší jak cca. 10 let?

  K likvidaci menších lokálních operátorů.... podobně, jako VDSL má v současnosti své technické limity (poblíž centra krajského města je to aktuálně 20/2Mbit), tak i lokální bezdrátoví poskytovatelé jsou limitováni. Pokud oni i klienti neinvestují do techniky, kde ale není garantováno, že to za měsíc nezačne v důsledku zarušení fungovat hůře... dá se ve špice běhat mezi 12 Mbit až 30 Mbit (rychlost spoje na AP).

  O mobilním připojení a velkém množství dat... tam to řeší FUP... víme, jak se v minulosti vyvíjela rychlost CDMA od úžasných cca. 300 kbit na začátku.. (číslo kdyžtak opravte).

  Nějak se mi nechce věřit, že by O2 šla budovat optické sítě ze svého i v případě likvidace lokálních ISP. Astronomicky velké investice, pomalá návratnost... Možná, když ji to zaplatí přes dotace např. EU.... ale nebude právě pak ona dotace to, co trh zakonzervuje? Takhle stále aktivní komunity, sdružení i lokální ISP budují a snaží se vylepšovat své služby, zatímco O2 rýžuje na infrastruktuře vybudované z velké části v 90. letech.

  Státní projekty jsou velké, těžko kontrolovatelné... pokud bychom tedy chtěli rozvoj optiky podpořit a vytvořit kvalitní infrastrukturu, cílil bych především na obce, jako objekty, které by se měli na budování aktivně podílet. I kdyby se někde na pár let optika hodila na sloupy, než se za X let bude měnit něco dalšího v chodníku.... (a když v té obci budete chtít udělat to samé jako lokální ISP, tak vám v tom bude bránit vyhláška o převěsech...)