Hlavní navigace

Názor k článku Jak se podepisuje s novou elektronickou občankou? od Petr - Ještě několik poznámek. Složitost zadávání různých PIN/PUK/IOK/DOK/BOK - no...

Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.

 • 17. 7. 2018 9:36

  Petr (neregistrovaný) ---.162.broadband2.iol.cz

  Ještě několik poznámek.
  Složitost zadávání různých PIN/PUK/IOK/DOK/BOK - no zamyslete se, PIN k vaší platební kartě znáte jen vy - no samozřejmě ho zná i banka, PIN k SIM kartě znáte jen vy? - no samozřejmě ho zná i operátor.
  Takže pokud nechci, aby mne kdokoli ze státu mohl "podvést" - holt si je musím zadávat sám.

  Zásadní kouzlo QSCD zařízení (i kdyby to byl jen ten čip se SW na čipu) - soukromý klíč vygenerovaný na něm NELZE vykopírovat. Nikdo ho tedy nemůže ukrást jinak než ukradením toho předmětu a pak je zde ten PIN, který stojí mezi zlodějem a klíčem …

  No a teď "běžný" občan - kdo se kdy osobně setkal s tím, že by se předkládala listina s podpisem starší než cca rok? Kdo se kdy osobně setkal s tím, že by zkoumal, zda podpis na listině je skutečně podpis toho kdo měl podepsat. Neříkám, že takové situace nenastávají, ale tam pak rozhoduje soud - a je to docela "kovbojka". Ale v běžném životě rozdáváme podpisy kolem sebe jako na běžícím pásu a nemáme šanci poznat, kdo se za tím druhým klikyhákem fakt skrývá, pokud to nepodepsal před námi (viz. nedávná kauza kdy náhončí různých dodavatelů energií vesele podepisovali za důchodce).

  Digitální podpis tuto možnost má i když s narůstajícím časem je to složitější, ale HLAVNĚ nikdo na podepsaném dokumentu nemůže změnit ani čárku. Takže žádné "bianco" podpisy.