Hlavní navigace

Názor k článku Jak se přihlašuje pomocí nové elektronické občanky? od A.S. Pergill - 1. Stát by to měl z principu udělat...

Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.

 • 13. 7. 2018 10:28

  A.S. Pergill (neregistrovaný) ---.med.muni.cz

  1. Stát by to měl z principu udělat tak, aby vše fungovalo, respektive aby garantoval funkci na jasně identifikovaných zařízeních, aniž by občan musel něco složitě a na vlastní riziko zařizovat, shánět, instalovat apod.
  2. Nemělo by být na občanovi, aby sháněl známé, platil si odborníky atd. na zprovoznění něčeho, co organizuje stát a co má fungovat už v momentě, kdy to stát předá občanovi. Konec konců, e-government je zájem státu a nikoli občana.
  3. Čtečka prstů je dnes součástí i řady mobilů. Navíc není důvod ji mít doma - prostě přijít na přepážku, ťuknout na čtečku a být identifikovaný, aniž by se složitě řešily nějaké čipy, PINy a podobné nesmysly.
  4. Další možností by jistě bylo využití mobilu, jak to mají banky v e-bankovnictví, které se také bez podobných nonsensů obejdou.
  5. Ještě další možností je USB token, jaký používají např. lékaři pro komunikaci s pojišťovnami - jeho výhodou je, že nepotřebují shánět nějakou obskurní čtečku karet, ale stačí jim počítač s USB portem.