Hlavní navigace

Názor k článku Jakou má Google strategii proti Microsoftu? od Jiří Donát - Ad 2. "žádná firma nebude mít přehled o všech...

 • Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.
 • 5. 8. 2009 16:32

  Jiří Donát
  Ad 2.
  "žádná firma nebude mít přehled o všech činnostech uživatele"
  Nesmíme to posuzovat podle toho, jak vypadají dnešní firmy a dnešní aplikace. Dynamický profil uživatele je vize, a zdaleka ne krátkodobá. Ale vývoj k němu směřuje. Již dnes si většina uživatelů zvykla používat nějaký vyhledávač, a s ním pak pracuje v podstatě v 90% případů (možná spíše v 99%). V budoucnu mohou uživatelé přes tento "vyhledávač" (a teď už bych ho spíše nazýval "osobním asistentem") přistupovat ke všem službám, které budou používat. Uživatel si tedy zachová svobodu výběru ze všech aplikací, ale přesto se bude moci vytvářet jeho velmi podrobný dynamický profil. Dynamický profil bude moci vznikat i v offline světě, neboť stále častěji se budeme na online služby obracet i v běžných situacích fyzického světa (budeme u sebe nosit spotřební elektroniku s možností komunikace).

  Teď k těm "všem" činnostem.
  Tvůrce dynamického profilu o nás nepotřebuje ani zdaleka znát "všechno". Nepotřebuje nás sledovat každou minutu a na každém místě. Potřebuje pouze znát vzorce našeho chování a podle nich si nás zařadit do určité (byť dobře definované) skupiny.

  Uživatel k tomu všemu přistoupí pochopitelně pouze tehdy, pokud dostane za své sledování adekvátní hodnotu. Tu mu systém dá na základě znalosti jeho preferencí ve formě relevantních a užitečných doporučení v různých situacích (jakou knížku si mám přečíst, jaký film se mi bude líbit, jaký zábavný pořad si večer pustit - ale třeba i na jakou dovolenou jet, z jakého materiálu si postavit střechu, která dodavatelská firma mi bude vyhovovat a nepodvede mě, atd.).

  Ještě jednou říkám, toto je dlouhodobá vize. Řadu věcí z této vize (včetně Vašeho bodu b)) jsme již na Lupě diskutovali dříve, v tzv. eWorkshopech. Myslím si, že mnohé závěry z těchto diskusí jsou stále platné.