Hlavní navigace

Názor k článku Jakou má Google strategii proti Microsoftu? od Jiří Donát - Firewall je typickým nástrojem "geografické" ochrany informací. Hned...

  • Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.
  • 6. 8. 2009 3:36

    Jiří Donát
    Firewall je typickým nástrojem "geografické" ochrany informací. Hned to vysvětlím. Kdysi vládla představa, že firma je nějaký dům, který je vevnitř bezpečný a veškeré nebezpečí je vně. Pak má smysl vybavit tento dům dobrou branou a kvalitním zámkem.
    Kdyby ale realita byla tak jednoduchá! Dnes stále více lidí cestuje, potřebuje pracovat z domova, od zákazníka, z nejrůznějších mobilních zařízení. Do původně bezpečného domu se tak musí dělat stále více vchodů, až jich je tam tolik, že si ve skutečnosti nikdo není tak úplně jist, jak moc je ten dům ještě bezpečný. Navíc obyvatelé domu si stále častěji stěžují, že díky úzkým branám nemohou pracovat s různými nástroji, které jim nabízejí "pouliční dodavatelé". Dodělají se tedy další a další vchody.
    V takové situaci je vhodné se nad konceptem bezpečnosti zamyslet znova a od začátku. Možná by bylo vhodné zapomenout to, jak je tento koncept realizován dnes, a začít chránit nikoliv "geografii" (tj. určitou část sítě), ale přímo data. Data jsou v paradigmatu SaaS spojena s aplikacemi, nedá se k nim přistupovat přímo, ale jen prostřednictvím těchto aplikací. To situaci zjednodušuje - paradigma SaaS je z principu bezpečnější než paradigma dnešních desktopů se zranitelnými primárními daty. Problém bezpečnosti se tak v budoucnu bude moci redukovat na ochranu přístupu k aplikacím.