Hlavní navigace

Názor k článku Jakub Nešetřil (Česko.digital): Problém je, že netlačíme stát do inovací. Stačí nám, když se nerozkrádá od Luboš Brejcha - Slušný a inteligentní člověk by měl elektronizaci státu...

 • Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.
 • 22. 7. 2020 16:21

  Luboš Brejcha

  Slušný a inteligentní člověk by měl elektronizaci státu odmítnout.

  Např. elektronické vyřízení daní nemusí znamenat to, že nebudeme stát ve frontě na úřadech a ušetříme čas a peníze. Bude to mnohem spíš znamenat, že stát bude mít větší kontrolu nad našimi životy a přibudou mu možnosti jak nás šikanovat a buzerovat.

  Nikdo normální přece nemůže chtít, aby mu stát efektivněji loupil peníze. Proč by to dělal?

  Stát neexistuje kvůli tomu, aby občanům poskytoval servis. Stát je organizace, která násilím prosazuje svoje zájmy.
  Služba může být poskytována pouze za předpokladu, že se lidé nebo organizace navzájem dohodnou na tom, kdo komu a jak bude něco poskytovat a tohle u státu zcela chybí.

  Přát si, aby stát měl lepší organizační nastroje je obdobné, jako přát si, aby si mafie nakoupila lepší zbraně. Primárním úkolem každé násilné organizace je získání nebo udržení monopolu na násilí. To co stát udělá s programy pana Nešetřila bude to, že je použije proti lidem, kterým vládne včetně jeho.

  Doufám, že se panu Nešetřilovi a státu nepodaří dohodnout na Šablonách výběrových řízení, protože by to prakticky jistě znamenalo to, že stát lépe vysoutěží toho komu zaplatí za naše další šikanování a ponížení.

  Problém digitalizace státní správy:
  https://youtu.be/Hlg641BRYlM?list=PLmwDL0lIJTxC9KltdmCmJFA3v49C8XBpN&t=123

  Co to vůbec stát je:
  https://youtu.be/71EeTJDkQOQ?list=PLmwDL0lIJTxCc0yL4i9M2aNQ4a5wRzjb7