Hlavní navigace

Jan Handl: Co může zahubit Internet věcí?

20. 11. 2012
Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

O tom, že existuje Internet věcí, víme už dlouho. Je pěkné, že mezi sebou komunikují přístroje a senzory, občas se nějaká z důležitějších informací dostane k člověku. Na tom, že se na internetu vyskytují věci, vlastně není nic špatného a i tento krásný obor má svá ohrožení, díky kterým se nemusíme bát, že nás stroje převálcují.
Jan Handl

Ilustrace: Nenad Vitas

Pojem „Internet věcí“ jsem ve stručnosti představil vloni. Čtení o možnostech sítě věcí, lidí a míst, vzájemně propojených a předávajících si informace, může snadno vyděsit nejenom technologického pesimistu (tedy člověka, který se bojí technologických inovací). Podle loňské předpovědi Gartnerů mělo být v roce 2020 k internetu připojeno asi čtyřikrát nebo pětkrát víc věcí než lidí. Řekněme tedy pár desítek miliard senzorů a zařízení.

Před pár dny jsem narazil na článek Johna Horna, jehož firma se tímto oborem nazývajícím se Internet věcí zabývá. Horn píše o M2M (machine-to-machine) segmentu s respektem člověka věci znalého. Automatická výměna informací mezi přístroji je podle něho i zdrojů, které cituje, zajímavým byznysem s velkým potenciálem. Může zasahovat do nejrůznějších oblastí lidské činnosti, od zábavy (streamování videa do aut) až po zdravotnictví (monitorování pacientů) a cituji, „dělá život lepším“. Ano, možnosti sledovat fotbal v autě nebo být neustále pod lékařským dohledem jsou bez ironie fajn.

Přehnaně optimistické odhady týkající se počtu připojených a dat produkujících zařízení jsou podle Horna nereálné. Sám tipuje počet navzájem propojených zařízení v roce 2021 na dvě miliardy. V tomto čísle se skrývají třeba i senzory automatických dopravních systémů nebo zařízení pro dálkové odečítání spotřeby energií. Nejrůznější aplikace M2M vypadají na papíře pěkně – šetří čas, peníze, nervy, mohou chránit životy, jsou supermoderní a cool.

Veškerá očekávání ale mohou zhatit dvě základní hrozby. Jde o zbytečnou složitost řešení a blížící se konec předpotopních 2G sítí. Budování sítí třetí a čtvrté generace totiž s sebou přináší možnost vypnutí 2G sítí a tím pádem kolaps stávajících projektů, které na nich běží (tento případ se prý skutečně stal, John Horn slyšel o problémech s online platebními terminály). Nutno podotknout, že toto ohrožení se může aktuálně týkat vyspělých oblastí světa, kde vypnutí starých sítí hrozí, v kombinaci s místními firmami, které svůj Internet věcí už nějaký ten pátek ve velmi jednoduché a datově nenáročné podobě provozují. Dost možná přijde doba, kdy staré a pomalé sítě budou patřit věcem (tedy datově nenáročným čidlům) a nové lidem. Lidé totiž konzumují více dat než čidla.

Firmy a organizace, které uvažují o komplexních M2M projektech, musejí myslet hodně dopředu. Samozřejmě, že zařízení umožňující komunikaci na nových a budoucích sítích budou mnohem dražší, než jsou zařízení vykonávající stejné úkoly v současnosti. Poskytovatelé datových služeb se ženou za maximální rychlostí a kapacitou, což je vlastně pro „Internet věcí“ špatně. V segmentu datových služeb pro průmyslová řešení mohou paradoxně zvítězit „zpátečničtí“ poskytovatelé, kteří budou garantovat možnost využití stávajících pomalých sítí na dlouho dopředu. Pro jejich zákazníky to přinese důležitý benefit – klidné spaní s vědomím, že nebudou muset inovovat za velké peníze.

ebf - partner 1

Neméně důležitý je požadavek na jednoduchost řešení. Implementace M2M zařízení by neměla trvat roky, ale spíše dny či hodiny. Zařízení či senzory by měly být standardizované a práce s daty online v jednoduché aplikaci. 

Čte se to hezky, ale kriticky přemýšlející lidi možná napadne: neměli bychom mít z miliard neviditelných čidel a sběračů dat vlastně obavy? Nebude nakonec v budoucnu na internetu víc strojů než lidí? A budou platební terminály a čidla na silnicích důvodem ke znepokojení? Internet věcí tu je už dlouho a jeho komplikovanost dost možná tento obor samotný přibrzdí víc, než čekáme. Uvidíme, zda se za rok opět objeví odhad počtu věcí na internetu o řád nižší než letos.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Autor je kromě jiného publicista, více informací najdete na LinkedIn. Na stránkách iNazor.net odkazuje na své články pro Lupu a další média. Ze všech vymožeností moderní doby má nejraději Twitter, zajímá ho historie a píše HistorieBlog.cz.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).