Hlavní navigace

Názor k článku Jan Široký (Mews): Na našem softwaru funguje asi tisíc hotelů. Hilton zatím nemáme od anonym - "Takže u vás je DevOps… … neexistující. Programátoři jsou...

 • 2. 9. 2019 21:16

  bez přezdívky

  "Takže u vás je DevOps…

  … neexistující. Programátoři jsou DevOps."

  Se nepodceňujte, tohle je ideál. Naopak ve chvíli, kdy máte separátní týmy, které mají aplikace udržovat při životě a aktualizované, přicházíte o zarovnání pobídek (programátoři necítí v produkci následky svých špatných rozhodnutí) a o agilnost (programátoři nemůžou dělat ani dobrá rozhodnutí, páč se do toho separátnímu Ops týmu nechce).

  "Nejdříve se toto pokusíme vyřešit na úrovni kódu. Nebude jedno řešení, ale bude jich N a z nich se budou buildovat knihovny, ze kterých se poskládá finální řešení, které na úrovni infrastruktury bude stále jedna aplikace."

  Tohle taky zní rozumně. Mikroservicy modularizaci vynutí, ale často jde o řešení korporátních problémů ve firmách se slabým engineeringem, pro které je "budeme to běžet zvlášť" jedinej způsob, jak trvale zabránit zborcení modularizace na úrovni kódu pod tlakem rychlého střídání programátorů (kteří neznají / neidentifikují se s architekturou) a tlakem bezradných produkťáků, kteří pod vidinou quick wins neslyší na žádný architektonický argumenty.

  Držím palce!