Hlavní navigace

Názor k článku Je provoz CZFree.Net nelegální? od Ján Matejka - Velmi praktický dotaz, bohužel asi sotva řešitelný na...

 • Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.
 • 4. 6. 2003 15:09

  Ján Matejka (neregistrovaný)
  Velmi praktický dotaz, bohužel asi sotva řešitelný na několika málo řádcích.

  Problém spočívá v tom, že TelZ vymezuje pojem veřejná telekomunikační služba v zásadě na dvou místech, a to v § 2 odst. 6):

  "Veřejnou telekomunikační službou se rozumí telekomunikační služba, z jejíhož poskytování není předem vyloučen žádný zájemce o její využití."

  a v § 2 odst. 5)

  "Telekomunikační službou se rozumí služba, jejíž poskytování spočívá zcela nebo zčásti v přepravě nebo směrování informací telekomunikačními sítěmi třetím osobám. Touto službou je i pronájem telekomunikačních okruhů. Za telekomunikační službu se nepovažuje přepojení (přesměrování) hovoru tísňového volání na jiné pracoviště základní složky integrovaného záchranného systému, které je kompetentní k jeho odbavení."

  V tomto ohledu je třeba říci, a toto ostatně správně píšete, že provozovani verejnych hotspotu (tedy zejména Acces pointů s open MAC policy) by mohlo představovat problém, resp. bylo by možné vztahnout na toto režim veřejných telekomunikačních služeb ve smyslu TelZ. Pokud ale vím, tak open mac policy není v této síti béžná (takže v zásadě nedochazí k naplnění znaku veřejnosti), navíc si nemyslím, že patrně ani nejde o službu ve smyslu platné právní úpravy.

  V případě CZFree.Net však jde o problém jiný, a to ten, zda zda může naplňovat znaky veřejné telekomunikační sítě (platit 100k za licenci, apod.) ve smyslu § 2 odst. 3

  "Veřejnou telekomunikační sítí se rozumí síť, která má být podle licence nebo generální licence využita zcela nebo zčásti pro poskytování veřejných telekomunikačních služeb, včetně telekomunikační sítě určené výhradně k jednosměrnému šíření televizních nebo rozhlasových signálů po vedení."

  TelZ totiž nevymezuje znak veřejnosti (na rozdíl od pojmu verejne telekomunikační sítě), takže je třeba si pomoci a dovodit toto výkladem (bohužel). Oosobně bych postupoval analogicky, a vymezil onu verejnost, jako takovou vlastnost sítě, která spočívá v tom, že k jejímu připojenení není předem vyloučen žádný zájemce o její využití. Navíc TelZ je v zásadě normou veřejnoprávní, takže je třeba ji vykládat značně restriktivně ve vztahu k omezování práv soukromých subjektů.

  S pozdravem

  Ján Matejka