Hlavní navigace

Názor k článku Je provoz CZFree.Net nelegální? od jammx - Snad by nebylo od věci si připomenout, jak...

 • Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.
 • 4. 6. 2003 17:22

  jammx (neregistrovaný)
  Snad by nebylo od věci si připomenout, jak Internet vznikl. Z původně armádní koncepce sítě, díky pavučinovému uspořádání odolné proti výpadkům jednotlivých uzlů, se stala nejprve americká a posléze celosvětová akademická vědecká a výzkumná síť, pracující - v akademickém rámci - zcela neziskově. Účelem a motorem vzniku a prvotního rozvoje nebyla tedy žádná "služba někoho někomu za úplatu", ale zásadně bezplatné získávání, ale také poskytování především vědeckých a výzkumných informací.

  Všechny komerční prvky, které na sebe Internet postupně nabalil, souvisí s potřebou jeho technického zdokonalování a rozšiřování, vlastně s tím, že uživatelé sítě, původně výhradně lidé z akademické půdy, prostě neměli na to, aby zřídili sami spojové trasy a leckde byla taková možnost rovnou zakázána, pokud "drát" překročil pozemek univerzity.

  Lidský problém předchozího dohadování se v reakcích je nejspíš to, že si již málokdo umí představit, že by někdo "veřejně" mohl komukoliv "sloužit" bez jakéhokoli nároku na odměnu, tedy ne "za úplatu".

  Naprosto nevidím rozdíl mezi někdejšími pionýry-akademiky a mezi těmi, kteří budují komunitní sítě. A nevidím rozdíl ani v zájmu sdílet vědecké nebo jakékoli jiné informace, které nějaká skupina sdílet chce a považuje za důležité. I kdyby šlo "jen" o živá data právě probíhající hry (sám hry téměř nehraji, síťové vůbec ne).

  Takže je sice možné se dohadovat o tom co jak nazveme, jestli např. "služba" musí být placena (Bože...), a pokud, jestli je to podnikání (...kam jsme se to přes peníze dostali s hodnotami, ...) jestli z toho ten nebo onen má prospěch (... neměli by např. slepci platit daně za každé převedení přes ulici ?), ale spíše o tom, jestli zákonné a jiné předpisy je vůbec možné - morálně vzato - používat k omezování nebo ničení zcela přirozených tendencí a růstu, rozvoji, tvořivosti, nebo jestli není na čase, aby se zákony konečně dostaly do souladu s obecným vývojem, zájmem a přirozeností.

  Komunitní sítě, mimochodem na zcela shodných principech vznikající všude ve světě, a to i v zemích s daleko "komerčnějším" prostředím, než jaké vládne u nás, existují a neuvěřitelně rychle rostou ze stejných důvodů, jako předtím (akademický) Internet sám.

  V lidské přirozenosti je postoj říkající, že za znalosti, vědění, vzdělání, obecně za informace, se neplatí. Skutečnost, že dnes a denně musíme za informace platit, se většině lidí příčí a - pokud se naskytne jakákoli použitelná příležitost se tomu vyhnout - využijí ji. Do toho - samozřejmě - zahrnuji i Internet jako celek a nevidím - principiálně - vůbec žádný rozdíl mezi tím, jestli chce někdo sdílet informace se sousedem, nebo jestli by tak chtěl učinit v celosvětovém měřítku.

  Zdůrazňuji to proto, že jsme na historii vzniku a funkce Internetu už zapoměli a začíná nám připadat normální, že za něj musíme platit. Ne, normální to není, je to jen důsledek ceny spojovacích prostředků, kterého se jako vítaného zdroje zisků, chopily telekomunikační společnosti. A důsledek právního pozadí u nás i jinde ve světě, které upřednostňuje podnikání a zisk na úkor sdílení informací, vzdělání.

  Mimochodem - se skřípěním zubů a za daleko větší peníze, než jaké mě stálo "pouhé" připojení k CZFree.Net, teď buduji trasu, která mě (dálkově) propojí s kamarádem. Všichni, kteří uvažují tak, jako ten, kdo tvrdí že "jde jenom o připojení k Internetu", jsou jaksi "mimo", prostě nevědí o čem mluví. Případně je už zcela pohltila "konzumní propaganda". Škoda.