Hlavní navigace

Názor k článku Je provoz CZFree.Net nelegální? od Tom Tobula - Ne nutně. Koncové zařízení si může každý vlastnit...

 • Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.
 • 5. 6. 2003 11:18

  Tom Tobula (neregistrovaný)
  Ne nutně. Koncové zařízení si může každý vlastnit sám, společná zařízení (node, gatewaye) mohou být vlastněna společně, podílově.

  Já se s vámi také mohu dohodnout, že si koupíme napůl router např. za 21kKč, každý dáme 10,5 tisíc. Pak se za týden přidá Lojza a my mu každý odprodáme 1/3 svého podílu na routeru, nyní budeme 3 a každý bude vlastnit 1/3, tj. za 7 tisíc. Pokud se Lojza přidá až za rok, tak řekneme, že router už má cenu jen 15kKč, Lojza zaplatí 5kKč a přesto bude mít 1/3 podíl. Nemusíme na to nutně zakládat organizaci nebo firmu, stačí smluvní dohoda a ta může být uzavřená i jen ústně, ale to bude záhy pěkný bordel.

  Viz i můj níže uvedený příspěvek "Komunitní sítě".

  Právní problém vzniká v okamžiku, kdy určitá zařízení nejsou vlastněna společně, ale jen někým a ten někdo si za jejich využívání účtuje. Nebo za služby (správa konfigurace apod.). Pak minimálně se začíná uplatňovat zákon o dani z příjmu, případně i živnostenský zákon a případně i telekomunikační zákon.

  Další problém je, pokud členy takové sítě jsou podnikající osoby, které do svého účetnictví chtějí získat nějaké daňové doklady...

  V případě přeprodávání konektivity by pak u každého přeprodávajícího člena (kromě koncových) v takové síti měla nula od nuly pojít. Také se dá asi přeúčtovat elektrická energie, možná i část pronájmu prostor se zařízením spojeným. Ale pořád to musí dát výsledně tu nulu.