Hlavní navigace

Názor k článku Je provoz CZFree.Net nelegální? od Ján Matejka - Patrně již patří k jakémusi rávnímu folkloru, že...

 • Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.
 • 6. 6. 2003 12:42

  Ján Matejka (neregistrovaný)
  Patrně již patří k jakémusi rávnímu folkloru, že pojem "veřejně", resp. "veřejný" je v právu typický polysém. Zcela jiný význam má tak pojem "veřejně" např. v trestním zákoně, o něco jiný pak v občanském zákoně, zákoně o přestupcích, apod... Telekomunikační zákon onu mnohovýznamovost pouze doplňuje a podobně jak řada dalších zákonných norem vymezuje tento pojem jen částěčně. Vzhledem k výše uvedenému výkladovému vodítku (viz výše) si skutečně nemyslím, že lze jednoznačně považovat provoz CZFree.Net za provozování VEŘEJNÉ telekomunikační sítě (arguement viz výše).

  Co se týče té nárokovatelnosti (jak píšete), tak nejde ani tak o to, že může v rámci smluvního vztahu odmítnout zájemce (to nepochybně nezakládá onu neveřejnost), ale např. o to, že jde v zásadě o podnikání (jak ve smyslu ObchZ, tak např. zákona o cennach apod.) a nelze tedy odeprit poskytnutí sluzby na základě zcela libovolné úvahy (šlo by totiž o diskriminaci ve smyslu spousty právních předpisů). V případě CZFree.Net jde (alespon dle mých zkušeností) zejména o to, ze přijetí noveho "clena" zcela závislí na uvážení zbyvajících "clenu" (v zásadě mohou clena odmítnou z jakéhokoliv důvodu) a tak lze řící, že platí zásada, "že jsou automaticky VYLOUČENÍ VŠICHNI TI, kteři nebyli přijati!".

  No a to je ostatně něco podobného co říká onen (výše zmíněný) § 2 odst. 6):

  "Veřejnou telekomunikační službou se rozumí telekomunikační služba, z jejíhož poskytování není předem vyloučen žádný zájemce o její využití"


  S pozdravem

  Ján Matejka