Hlavní navigace

Názor k článku Jen řeči a skutek utek. Digitální Česko je stále zamotaný problém bez vůle k řešení od lzw - Veškerou státní agendu přes internet. Volby, výpisy z...

Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.

 • 18. 1. 2017 9:53

  lzw (neregistrovaný) 195.212.58.---

  Veškerou státní agendu přes internet. Volby, výpisy z registrů, žádosti o dávky, prostě VŠE.
  Pokud existuje ve státní správě jakýkoliv informační systém, musí mít rozhraní skrze které je pak přístupný občanům. A tím nemyslím 200 rozhraní pro 200 IS, ale jedno centrální, přes které vyřídím vše.

  Příklad dnešní situace:
  Úřad práce
  Potřebujete občanku, ne doklad totožnosti, ale jen a pouze občanku, protože ÚP nedovede ověřit že adresa kterou uvádíte ve formuláři (na co to mám zase vypisovat když máme matriku?) je místem "Trvalého bydliště" jinak než z dokladu který dáte úředníkovy (na co je vlastně ÚP Vaše adresa? Když nepobíráte dávky?) V případě že žádáte o dávku musíte doložit svůj příjem, proč se prostě nezeptá (integrovaná funkce IS ÚP) Daňové Správy které platím daně a tak ví kolik přesně jsem vydělal?

  Ideální situace?
  Přijdu na ÚP, setkám se s úředníkem, dám mu doklad totožnosti, jakýkoliv, řeknu "chci podporu" úředník se mě zeptá "na účet", "na Vaši adresu Trvalého bydliště" nebo "na jinou adresu, kde momentálně bydlíte"
  Vytiskne dva papíry, jeden z mou žádostí, kterou podepíšu a druhý z rozpisem toho co bude dál - tzn rozpis dávek, jméno a telefon úřednice která mě obsluhuje, datum případné další schůzky...
  Pro dosažení tohoto navrhovaného stavu nepotřebujeme nové HW vybavení, ani více úředníků, centrální registry už máme, včetně logování transakcí z důvodu dohledatelnosti a bezpečnosti osobních dat. Teď jen ty systémy propojit. Proč to už dávno není hotové? Když to zvládlo Estonsko, země o čtvrtinu chudší než ČR tak proč ne my?