Hlavní navigace

Ještě rychlejší Opera... zase na nic

10. 9. 2007
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Nová betaverze prohlížeče Opera je ještě rychlejší než kdykoliv předtím – vědecky zjištěno. Tak proč ji nikdo nechce?
Vojtěch Bednář

Ilustrace: Nenad Vitas

Jak je všeobecně známo, Opera je jeden z nejznámějších webových prohlížečů. Není to jen prohlížeč. Tvoří integrovaný balík společně s dalšími funkcemi. Jejím reklamním heslem vždy byla rychlost – „nejrychlejší prohlížeč“. Připomeňme, že rychlostí se v tomto případě myslelo tempo zobrazování stránek.

Byly časy, kdy to bylo doopravdy důležité. Kombinace pomalého připojení k Internetu, nepříliš výkonného počítače, Internet Exploreru 4.0 a stránky plné tabulek způsobovala, že se člověk taky nemusel dočkat. Přitom alternativní Firefox (řekněme raději Firebird) nebyl zdaleka nějakým ideálním řešením problémů, jsa sám v betaverzích a maje sám své vlastní mouchy.

Z tohoto hlediska fungovala Opera jako blesk. Zobrazila i komplikovanou stránku rozumně rychle, bohužel ne vždy správně. Stačila na běžnou práci; rodící se elektronické bankovnictví a další specializované aplikace holt člověk přestál s oním bumbrlíčkem IE.

Opera je nejrychlejší i dnes. Nová vývojová verze 9.5 by měla být v práci s komponentami tvořícími web – a tedy i v rychlosti zobrazování stránek a aplikací – ještě mnohem rychlejší než veškerá konkurence (třeba zde). Autoři to mimo jiné zjišťují řadou zajímavých a efektních syntetických testů, třeba tímhle. Prostě a jednoduše: Opera je úžasná a rychlá jako vždy byla a jako bude.

Tak proč ji nikdo nechce? Nene, to není uštěpačná otázka nebo cynismus. Opera má samozřejmě své příznivce, mimo jiné i u nás. Ale na to, o jak pokročilý a rychlý prohlížeč se jedná, nedosahuje ani zdaleka popularity Firefoxu nebo IE. Mnohem oblíbenější jsou přitom její deriváty, například pro mobilní telefony nebo PDA. Víte, čím se od originální stolní Opery liší? Tím, že nejsou komplexní balík, ale pouze prohlížeč. Nabízejí funkci prohlížení webu, která je velice jednoduchá, a tím pádem pro uživatele i velice rychlá.

CIF23

Co když je pes zakopán právě zde? Ano, v rychlosti. Nemám na mysli rychlost zpracování Javascriptu nebo zobrazení stránek. Ale rychlost, s níž se uživatel – člověk – s prohlížečem sžije. Uživatel je zvyklý na Internet Explorer. Na Firefox. Ale ne na integrovanou a možná až zbytečně komplexní Operu, která je pro něj neuchopitelná, a tudíž i dost „pomalá”.

Nevolám po konci Opery a jejím nahrazení přerostlou Operou Mini. Ale co třeba taková Opera Express, v níž by bylo pouze jádro a samotný prohlížeč, bez pošty, bez widgetů a s podporou RSS á la Firefox? Nejrychleji se šířícím prohlížečem by se pak asi nestala, ale na želví rychlosti narůstání uživatelské základny tohoto nejrychlejšího browseru by se to podepsat mohlo. Nemyslíte?

Autor článku

Autor je sociolog, odborný publicista, poradce, a lektor.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).