Hlavní navigace

Názor k článku Jimmy Song: Bitcoin je hlavně úložiště hodnoty. Ethereum nepřináší nic užitečného od Erix - ▐▀█▄█▀▌ ▐▄█▀█▄▌ Ale i u těch diamantů je DeBeers jen...

Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.

 • 11. 10. 2018 16:01

  Erix (neregistrovaný) ---.centrio.cz

  ▐▀█▄█▀▌
  ▐▄█▀█▄▌

  Ale i u těch diamantů je DeBeers jen jednou stranou mince.
  Kdyby je lidi nechtěli, kdyby jim nepřisuzovali hodnotu, žádný DeBeers jim hodnotu nenadělí.

  A to i kdyby vytěžení jednoho diamantu stálo milion korun (jak se tu někdo snaží tvrdit, že z toho se odvozuje cena zlata), tak to ještě nebude znamenat, že bude mít nějakou hodnotu - tu mu zkrátka přisuzují lidé.

  Stejně tak je fuk, že diamant je vzácný. To pandí hovínka také - přesto nemají hodnotu a nejsou všeobecně vnímány jako uchovatel hodnoty.

  Je i fuk, že se při jeho těžbě někdo nadře - já se v posilovně taky nadřu a nikdo mi za ten pot, který tam generuju, taky nic nedá - protože mu nepřisuzuje žádnou hodnotu - přestože jsem musel k jeho produkci vynaložit nějaké prostředky (vstupné) a nějakou energii.

  Stejně tak je fuk, že zlato má průmyslové využití. To mají i jiné prvky a přesto je nikdo nepoužívá jako bankovní rezervy.

  Takže ano - safír či smaragd je pro porovnání s bitcoinem asi vhodnější. Lidé jim přisuzují hodnotu, přestože nemají žádné praktické průmyslové využití a tu krásu asi zastane červené či zelené broušení sklíčko dost podobně.
  A že ji bitcoinu přisuzují, to je zcela zjevné - tou hodnotou je jeho aktuální tržní kurz, cena, za kterou je ho někdo ochoten koupit právě proto, že mu takovou (či vyšší) hodnotu přisuzuje.