Hlavní navigace

Názor k článku Jimmy Song: Bitcoin je hlavně úložiště hodnoty. Ethereum nepřináší nic užitečného od Erix - Tak já bych se nezlobil, vsázím jak na...

Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.

 • 16. 10. 2018 16:59

  Erix (neregistrovaný) ---.centrio.cz

  Tak já bych se nezlobil, vsázím jak na zlato, tak na bitcoin, proti potištěnému papíru (stejně jako to zlato má tisíciletou historii hodnoty, tak stejně tak papír má historii opakované, pravidelné a zákonité ztráty této hodnoty).

  Přesto si myslím, že bitcoin určitou naději má:
  Dnešní fejzbuková, instagramová a uberová generace na nějakou tisíciletou historii moc nedá. Generační obměna tedy může atraktivitu zlata docela omezit. Vývoj se zrychluje exponenciálně a že něco nějak fungovalo stovky let nemusí být relevantním argumentem.
  Nehmotnost a nefyzičnost bitcoinu je jeho nevýhodou, ale zároveň i výhodou: lze ho poslat na druhý konec světa a žádná hranice a celník vám v tom nezabrání. Nenajde ho u vás šťára z berňáku, ani exekutor. Můžete s ním cestovat či prchat a celník ani gangster ho u vás nenajde.
  Je daleko lépe dělitelný - uncová mince je pěkná, ale co když (v hyperinflačním prostředí) potřebujete jen koupit jídlo na 3 dny?
  Jdou s ním dělat všechny ty skvělé moderní věci a technologická kouzla. Je možné ho integrovat do hromady webových služeb a informačních systémů, vyrovnávat jím chytré kontrakty, přes LightningNetwork si jím mohou levně a rychle provádět mikroplatby mezi seboi i inteligentní zařízení, nějaké AI asi bude bližší, než to zlato, atd...
  Když budou daňové podmínky v ČR nesnesitelné (např. proto, že budou docházet peníze na penze), tak těžko budu moct natajno pracovat vzdáleně přes internet pro zahraniční firmu a nenápadně si nechat posílat mzdu ve zlaťácích. V kryptu to půjde snadno. A lehce ho i utratím, protože i řezník či instalatér daleko raději přijme bitcoin, než inflační korunu, ze které navíc obratem odvede půlku eráru.
  Bitcoin nejsou jen peníze (jako zlaťák), ale i transakční systém (tedy neregulovatelná a necenzurovatelná náhrada za EC/MC, Visa, Swift) - a tímto směrem se neustále dál vyvíjí
  Když se podívám na reálné užití bitcoinu v zemích, kde k jeho používání lidé mají důvody již dnes (jsou v tomto před EU a USA napřed), tak nevidím, že by jim zlato mohlo pomoci obdobně (Čína - kapitálové kontroly, Venezuela/Zimbabwe - nesměnitelnost měny a hyperinflace, Korea/Japonsko - omezené přeshraniční peněžní toky, Afrika/Indie/Atd - pro velkou část populace nemožnost založit si bankovní účet a např. podnikat, Řecko/Kypr - vypnuté bankomaty, vyvlastnění části zůstatku na účtech, omezení odesílání peněz do zahraničí, SkoroCelýSvět - velký bratr, zrušení institutu bankovního tajemství, záporné úroky, atd....). Ve světě tyto problémy existují a na plno z nich je bitcoin praktičtějším řešením, než zlaťák. A když se podíváme 100 zpět na historii Česka a vidíme, kolikrát stát lidi vyšplouchl či okradl, kolikrát přišli o majetek a úspory, tak mi přijde dost naivní si myslet, že už nás to nepotká.