Hlavní navigace

Názor k článku Jiří Hlavenka: Dožijí se tabletové časopisy dospělosti? od anonym - Měl bych tu ještě jeden aspekt, kterým si...

  • Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.
  • 6. 8. 2014 8:23

    bez přezdívky

    Měl bych tu ještě jeden aspekt, kterým si tabletové časopisy házejí klacky pod nohy, a tím je přístupnost. Konkrétně přístupnost pro zrakově postižené, kterým teprve počítače s možností operativní změny velikosti textu a hlasové syntézy umožnil plně se ponořit do informačního bohatství současné doby. Patřím do této skupiny a proto bych se rád k problému vyjádřil.

    V článku zmíněné publikační platformy bohužel rozhodují o tom, zda bude časopis dostupný i pro nás, zrakově postižené. A zatím se potkáváme spíš s klacky pod nohami. Vydavatelům nedochází, že někdy opravdu potřebujeme silně zvětšit text, abychom ho přečetli, a přitom jej přeformátovat tak, abychom jej nemuseli vodorovně posouvat. O změně barevného podání si můžeme nechat jenom zdát. Řada publikačních platforem navíc není rozumně ovladatelná prostřednictvím asistivních technologií a když už to nějakým omylem lze, často slyšíme spoustu "technického" balastu, který je přimíchán do HTML kódu a zajišťuje vizuální stránku věci. Přitom na Androidu je svým způsobem velmi jednoduché přidat tlačítko pro předčítání textu hlasem a jistě by jej uvítali i např. řidiči. Někdo to řeší audiopodobou časopisu, ale to není cesta pro všechny.

    Mám za to, že tabletové časopisy by mohly být mezi zrakově postiženými uživateli velmi populární - jenže se zdá, že jsme zatím přehlíženi. Opravdu si mohou nechávat elektronická média protékat mezi prsty čtenáře, pro které je počítač primárním zdrojem informací?