Hlavní navigace

Názor k článku Jiří Hlavenka: Kdo jsou Křižíkové dneška aneb o významu informatiky od Flasi - Mohu se zeptat, kolik z analýzy a algebry...

 • Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.
 • 7. 10. 2014 18:02

  Flasi (neregistrovaný) ---.net.upcbroadband.cz

  Mohu se zeptat, kolik z analýzy a algebry jste toho brali, že máte pocit, že těch vzorečků je málo?
  To, že se dějepis u nás často učí způsobem - nauč se nazpaměť hesla a data - a netrap se chápání souvislostí - to je zcela nepodstatné pro posuzování, jestli se v matematice bez biflování někam hnete.

  Pokud by vaše znalosti standardní knihovny vašeho jazyka skončily u std::string, tak byste naprogramoval akorát velké kulové.
  Na názvy funkcí se může programátor koukat, když používá nějakou méně častou knihovnu. Ale proto píši o standardní - tu typicky používáte každý den.
  Neříkám, že si máte sednout a učit se všechno nazpaměť včetně parametrů - to proboha ne. Ale na začátku si musíte sednout a naučit se nějaké kritické množství, abyste mohl začít něco dělat. A pak - právě tím cvičením o kterém jsem dále psal - usazujete do paměti názvy a používání těch dalších důležitých funkcí.

  Potřebuji v aplikaci vytvořit pracovní vlákno, v něm otevřít textový soubor, otevřít XML, připojit se k SQL databázi, Načít z těch zdrojů data, seřadit je vyfiltrovat, zobrazit, uložit někam a odeslat nějakým TCP spojením.
  Pokud nemáte v hlavě jaké funkce budete volat a budete je hledat, tak máte proti normálním programátorům slušnou konkureční nevýhodu, která ve výsledku bude znamenat, že nebudete stíhat termíny (které kolegové stihnou).
  Nestačí vědět, že je nějaká funkce, která otevírá spojení do SQL databáze. Musíte vědět která to je. Ano - nemusíte přesně znáte její jméno a už vůbec nemusíte zpaměti znát parametry všech jejích přetížených variant - ale musíte v hlavě vědět přesně kterou funkci chcete použít - a její jméno musíte znát alespoň tak nepřesně, aby se dalo rychle dohledat, nebo nechat napovědět tím vývojovým prostředím.