Hlavní navigace

Názor k článku Jiří Hlavenka: Kdo jsou Křižíkové dneška aneb o významu informatiky od petrph - Ale o čem jsou prosím ta doporučení? O...

 • Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.
 • 19. 10. 2014 6:30

  petrph

  Ale o čem jsou prosím ta doporučení? O výuce obecně?
  Nebo o výuce informatiky?
  A nebo dokonce o výuce podnikání v informatice?
  Ono i když se budeme snažit z ČR podnikatelskou IT velmoc, nebo jak to nazvat, tak to rozhodně nebude způsobem že "vyhážeme ze škol dnešní učitelky , rozsadíme všechny žáky na školách po skupinkách po 10 a nějaký machr z praxe jim tam bude popisovat poslední framework Javy, natož způsob jak vydělal 50 mega při získání zahraničního investora.
  Co kdyby se naopak vyšlo z Gaussovy křivky, která se netýká jen IQ, ale prakticky všech schopností lidí? Čili na ten vrchol (třeba i jen místní nebo světové) úrovně se dostane svými schopnostmi jen omezený počet lidí. Samozřejmě, je dobré když se těmto lidem poskytne maximální možné vzdělání (pokud o to klasické ve školách mají zájem) -ale hádám že ani v USA ani v Japonsku nejsou všichni úspěšní podnikatelé v IT, dokonce ani všichni kvalitní programátoři pracující v úspěšných IT projektech světové úrovně.

  Ale proč jim ta ekonomika šlape jinak, je v tom že není založena na tom že si pár maníků na vrcholu vydělá balík, ale že se ty peníze točí uvniř té ekonomiky. Kdo vydělává 50 mega (v různých oborech), tak nezaměstnává 5 supr profíků, ale třeba stovky lidí, které slušně platí. Nebo aspoň investuje své peníze doma do dalších aktivit , ve kterýchs i zase spousta lidí (i průměrných) slušně vydělá. A ti lidé co si slušně vydělají, zase nakupují od jiných producentů zboží a služby,ti zase mohou zaměstnávat-a dobře platit jiné, a ekonomika se točí.
  A asi na závěr, říct že tedy žádné zázračné a rychlé řešení neexistuje- to co zde je je důsledkem zmršené privatizace a následného dlouhého směřování naší ekonomiky k takzvané konkurenceschonosti díky udržování nízkých platů a současně (kde to šlo) růstem místních cen. A možná bude trvat desítky let, než se z toho vyhrabem