Hlavní navigace

Názor k článku Jiří Kvasnička (AAA radiotaxi): „Digitální revolucionáři“ si vybírají jen to, co se jim líbí od Ekonom - Uber je taková falešná mantra a šidítko poslední...

Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.

  • 14. 12. 2016 21:40

    Ekonom (neregistrovaný) ---.232.broadband4.iol.cz

    Uber je taková falešná mantra a šidítko poslední doby. Vzpomínáte na 90. léta? Ohromné nadšení nad supermarkety a fast foody. Průvodním jevem nekvalitní potraviny, laciný kýč, pauperizace práce. Pak valná část spotřebitelů pochopila oč jde a situace se naštěstí změnila. Nyní je tu Uber. Rádoby "dokonalá" aplikace, nízké, nuzné odměny řidičům, které můžete sebrat na ulici, bez toho aby cokoliv prokazovali. A opět pauperizace činnosti řidičů, nízké odměny, vějičky na klienty, dumpingové ceny, podrazy a útoky na nepohodlné novináře a bloggery. Mobilní aplikace svoji ideou a funkcemi nikterak originální, ale to neva, hlavně že to nese..

    Na Západě již pochopili, že podstatou není nic jiného, než za nízké náklady vydělat balík a ovládnout trh. Mlžit a manipulovat. Schovávat se za ikonu globalizace a digitalizace, platit minimální daně, zahánět řidiče do chudoby. Platit jim co nejméně, často mnohem méně než u klasických taxislužeb. Podbízet se podnákladovou cenou. A jaký je aktuální vývoj? V Británii soudy uznali, že řidiči Uberu musí mít stejná práva jako klasičtí taxikáři. V Německu, Španělsku i jinde Uber rovnou zakázali, v dalších státech se to chystá. V Polsku se zvedá vlna odporu řidičů samotného Uberu kvůli nízkým výdělkům. Z tohoto typu kapitalismu jak ukazuje příklad Británie, USA nebo Francie se již většině normálních lidí dělá šoufl.

    Kdy to dorazí k nám? Brzy. Vlastně už dorazilo. Kvůli nízkým odměnám a výdělkům odcházejí dle novinových zpráv Uberu řidiči i Praze. Uber nepřináší trhu taxislužby ani zákazníkům ve skutečnosti vůbec nic. Taková modla pro pár kluků s iPhony co o podstatě moc nepřemýšlí. Jako u těch supermarketů..