Hlavní navigace

Jmenovec

1. 8. 2011
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Internet je nepřeberná studnice informací. Co když ale nacházíte informace, které vás uvedou v omyl, a vy ani nevíte, jak se to stalo? Dovolte mi představit vám zajímavý problém.
Vojtěch Bednář

Ilustrace: Nenad Vitas

Člověk který mne přivedl na problém, o kterém bych rád hovořil  se jmenuje Luboš. Nedávno vystudoval pedagogickou fakultu, ale vůbec se nehrne do profese učitele, neboť je jak všeobecně známo špatně placená a v podstatě také nevděčná.  Rád by pracoval v administrativě, bohužel na jeho zádech leží jho, které mu velice komplikuje život a o kterém donedávna neměl ani tušení.

Luboš není fanouškem moderních komunikačních technologií a nových médií.  Má e-mail, který si vybírá několikrát týdně, používá web sporadicky k přečtení zpráv a hledání informací,  je jedním z těch lidí, kteří zcela záměrně a vědomě ignorují existenci sociálních sítí. Diskuzí se neúčastní, virtuální koníčky nepěstuje.  A také má velmi atypické příjmení, údajně pocházející odkudsi z Finska.

Z výše uvedeného by logicky vyplývalo, že Lubošova virtuální stopa bude velmi malá, avšak snadno dohledatelná. Pár zmínek ve veřejných registrech,  jeden nebo dva dávno zapomenuté profily; a to je vše. Bohužel, Luboš má velice nepříjemný problém, kterým je jeho dokonalý jmenovec. 

Mezi oběma Luboši není žádný  příbuzenský vztah, který by bylo možné dohledat. Oba žijí v krajských městech, stovky kilometrů daleko od sebe, každý z nich se zabývá úplně jinými věcmi, a Luboš, kterého si pracovně označíme jako číslo 2. je oproti Luboši 1. zřejmě výrazně mladší.  Je to bonviván webových diskuzí, lamač srdcí, nekompromisní kritik všeho, který pro sprosté slovíčko nejde daleko, rasista, sexista a potírač všeho obecného zla. Jeho virtuální stopa je velmi bohatá, prošpikovaná nadávkami které sám vyprodukoval, případně které dopadly na jeho hlavu.

DT 23

Luboše 1 by číslo 2 vůbec nezajímalo, asi stejně, jako jej nezajímá virtuální svět jako takový. Kdyby mu ovšem  efektivně nebránilo v zisku zaměstnání.   Luboš (1) původně neschopnost získat pozici na trhu práce přisuzoval svému vzdělání, nedostatku zkušeností a špatnému přístupu, ale zdá se, že HR specialisté si své kandidáty lustrují. Stačí pak jediný pohled do vyhledávače a je jasné, že s tímto člověkem nechcete mít mnoho společného. Že by šlo o omyl? Ale ne, dva lidé tohoto příjmení a stejného jména snad nemohou existovat.

Luboš (1) je konzervativní člověk, kterému velmi záleží na tradicích a kvůli něčemu, jako je renomé na Internetu, by si rozhodně nenechal změnit jméno. Na druhé straně jeho virtuální renomé vypadá velmi špatně a jak zjistil, upozorňovat každého, s kým komunikuje, na existenci jmenovce nejenže nepomáhá, ale někdy bývá přijímáno řekněme s nepochopením. A tak mi nezbývá než se místo pointy zeptat, co byste Lubošovi (1) doporučili?

Autor článku

Autor je sociolog, odborný publicista, poradce, a lektor.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).