Hlavní navigace

Názor k článku Jsou cookies nebo IP adresa vždy osobním údajem? od JVr - Asi bych si předně položil základní otázku: "proč...

 • Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.
 • 14. 9. 2018 17:50

  JVr (neregistrovaný) ---.eurotel.cz

  Asi bych si předně položil základní otázku: "proč se v logu ukládají IP adresy?"

  Důvod je jednoduchý, je to jediná informace, která je pro mne v daném případě dostupná, a pomocí které jsem schopen případné osoby identifikovat, nebo jim zamezit přístup apod.

  Pokud někdo učiní např. finanční podvod a jediné vodítko, které k danému případu je k dispozici, je IP adresa, policie si danou adresu vezme a podle ní člověka s určitou, ne příliš vysokou pravděpodobností, ztotožní.

  Narážíme tedy v tomto případe na hranici, která je o výkladu práva dle v článku zmíněného recitálu 23 recitálu GDPR. Ten recitál
  bohužel není konkrétní a jde o to, jak si jej soud v určitých případech vyloží - zdůraznil bych z něj slovo "nebo jiná osoba", protože jak se ukazuje, tak dle zmíněného rozhodnutí Patrick Breyer vs. Německo C-582/14 soud došel k názoru, že stát je identifikace osoby podle IP adresy je schopen a myslím, že státní zaměstnance mohu považovat za ony jiné osoby zmíněné v recitálu.

  Z této úvahy tedy docházím k opačnému názoru než autor, a tedy takovému, že IP adresa musí být považována za osobní údaj vždy a podle toho ji chránit (tedy minimálně nezveřejňovat). Ačkoliv všichni víme, že existují případy, ve kterých její znalost k identifikaci subjektu nepovede. Bohužel jako správce nejsem schopen vyloučit případ, kdy se daná adresa s nasbíranými údaji dostane do ruky státu, který ji s danou osobu ztotožní a naruší tak soukromí dané osoby.