Hlavní navigace

Názor k článku K čemu je prostý elektronický podpis? Recenze knihy Elektronické právní jednání od Filip Jirsák - Co to pořád píšete za nesmysly? Podpis (vlastnoruční...

 • Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.
 • 14. 12. 2018 18:16

  Filip Jirsák

  Co to pořád píšete za nesmysly? Podpis (vlastnoruční i elektronický) je přímo jedinečně spojen s fyzickou osobou, to je přímo účel podpisu. To není žádná výsada elektronického podpisu. Podpis nikdo nikomu nenutí, ovšem pokud někdo nechce používat žádnou formu podpisu, má jen omezenou možnost, jak vstupovat do právních vztahů, a má omezenou svéprávnost. Pokud někdo nechce používat vlastnoruční a elektronický podpis, nesplňuje kvalifikační požadavky pro to, aby mohl rozhodovat např. jménem správního orgánu nebo jménem soudu. Nevím, co na tom pořád vidíte za problém – když chce někdo pracovat jako řidič, musí mít řidičský průkaz, když chce někdo pracovat jako lékař, musí mít vystudovanou medicínu, když chce někdo pracovat jako správní úředník, musí podepisovat.

  Podpis na dokumentu má stejný význam, ať je to vlastnoruční podpis nebo elektronický podpis. Proto se také elektronickému podpisu říká podpis, protože plní funkci podpisu. Podpis je v našem právu projevem vůle podepisující osoby. Právnická osoba nemá vůli, nemůže tudíž nic podepisovat. Proto se elektronické pečeti nenazývají podpisem, protože nejsou projevem vůle – zajišťují pouze integritu dokumentu a jeho původ, ale dokument opatřený pečetí není projevem vůle, vydání dokumentu opatřeného elektronickou pečetí není právním jednáním.

  Pokud úředník může iniciovat vydání dokumentu s elektronickou pečetí, je stejně vázán politikou certifikační autority, akorát zprostředkovaně – smlouvu s CA sice uzavřel úřad, ale ten musí příslušné povinnosti přenést na své zaměstnance.

  Mimochodem, neustále používáte svůj novotvar „vstoupit do PKI“, ale nikde jste nenapsal, co tím myslíte. Ze samotného spojení slov to odvodit nelze, protože to spojení nemá žádný význam. PKI znamená Public Key Infrastructure, nebo-li infrastrukturu veřejných klíčů, a je to způsob, jakým se zabezpečuje správa a distribuce veřejných klíčů. Patří do ní tedy certifikační autority, certifikáty, seznamy odvolaných certifikátů, procesy vydávání a odvolávání certifikátů – do toho nemůže člověk vstoupit. Vstoupit do toho může nanejvýš CA, která začne poskytovat své služby.