Hlavní navigace

Názor k článku K soudu za post na Facebooku? Může to být jednodušší, než se zdá od Karel - Jste nebezpečný hazardér. Jestli opravdu věříte tomu, že...

 • Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.
 • 4. 9. 2015 13:10

  Karel (neregistrovaný) 93.90.162.---

  Jste nebezpečný hazardér. Jestli opravdu věříte tomu, že manipulátory poznáte tak snadno, pak je dost pravděpodobné, že vámi někdo již dlouho a snadno manipuluje.

  Kupříkladu nejčastější manipulační metoda je přitakání: "Máte úplnou pravdu s Martinem. Je to do očí bijící a je dobře, že jste to sem napsal. Plně se s vaším názorem ztotožňuji."

  Analýza: máte o sobě bezpochyby velmi vysoké mínění. Já jsem vám váš názor pochválil a tvrdím, že já to vidím úplně stejně. Pokud si byť jen na okamžik připustíte, že jsme na stejné vlně, pak mi bohužel vaše lidská přirozenost přisoudí i část vašich kvalit. A protože je zřejmé, že sám sebe považujete za ideál racionality a příklad hodný následování, tak tím i já ve vašich očích získám nějaké body k dobru (vždyť jsem vám přeci potvrdil, že máte pravdu, takže nemůžu být až tak špatný, ne?) Bez ohledu na to, co si skutečně myslím.

  Je to nejčastější manipulace, se kterou se setkávám v profesním životě. Vzpomeňte si na to, kdykoliv vám někdo řekne věci jako "to jsi řekl dobře", "to bylo přesný", "pod to bych se podepsal". Já vím, ono se to krásně poslouchá :-)

  PS: Manipulace není o formě, ale o účelu. Když si o kolegyni myslím, že jí to sluší a řeknu jí to, tak to ještě manipulace není. Pokud od ní ale potřebuji nějakou službičku a začnu tím, že jí řeknu, že jí to dneska sluší, tak už to manipulace je. Bohužel brzo zjistíte, že manipulujeme všichni a prakticky neustále. Obvykle to vydáváme za zdvořilost, budování sociálních vztahů, racionální úsporu času atd. Ale v zásadě se jen snažíme něco získat nebo si zjednodušit / zpříjemnit život.

  PS2: Manželka mi včera říkala, že by si zase dala tu buchtu, co jsem pekl před dvěta týdny. Že prý byla úžasná. Vím, že nebyla, barák smrděl spáleným kokosem. Vím, že to říká jen proto, abych znovu něco pekl já, protože se jí nechce trávit hodinu v kuchyni navíc. Manipulace jak z učebnice. Ale nebudu se s ní rozvádět, místo toho půjdu odpoledne nakoupit ingredience.