Hlavní navigace

Názor k článku Kalkulačka od Stahovač. - Kalkulačka je mocný pomocník i v dnešní době....

 • Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.
 • 3. 3. 2010 10:21

  Stahovač. (neregistrovaný) ---.kn.vutbr.cz
  Kalkulačka je mocný pomocník i v dnešní době. Třeba při programování je někdy lepší odejít od počítače, lehnout na postel se sešitem, tužkou, gumou a kalkulačkou, a přemýšlet takříkajíc "na papír". Místo kalkulačky se dá docela dobře použít i nějaké to PDA, někde se mi ještě válí starý Palm, ve kterém jsem svého času měl docela dobrý kalkulátor schopný řešit i soustavy lineárních rovnic.

  Nicméně - hlavní výhodou kalkulačky je, že k její obsluze stačí jedna ruka, která může být i různě upatlaná od jídla, aniž by to výrazně vadilo.U PDA je toto přece jen nevhodné, a pokud nechci používat tužku, musel bych upatlat displej. Druhá ruka je potom volná na psaní, přece jenom je otravné přehazovat tužku a "tužku".

  Kalkulačka je obvykle tolerována u písemek, kdežto PDA ani mobily z pochopitelných důvodů ne. Při správném použití dovede ušetřit hodně času, spočítá třeba aritmetické průměry a střední hodnotu a rozptyl, stejně jako aproximace funkcí. A to všechno umí obyčejná stará kalkulačka ještě ze střední školy.

  Některé lepší kalkulačky mají i BASIC, ale na tohle je už lepší PDA vzhledem k ceně. Měl jsem ještě to štěstí, že když jsme měli numerické výpočty a pravděpodobnost, učitelé ještě moc nevěděli o rozdílu mezi kalkulačkou a PDA, a tak jsem si na zkoušku naprogramoval v C prográmky do PDA, které pro aproximační algoritmy generovaly nejen výsledek, ale rovnou celý postup, stačilo zadat vstupy úlohy a pak to jen opsat na papír. Tohle by obyčejná kalkulačka nezvládla. Ne že bych to nebyl býval schopen spočítat normálně, postup jsem znal dost dobře na to abych ho byl schopen i naprogramovat, ale jako úleva od stresu při písemce je to vynikající pomoc ;)

  Takže - kalkulačka RULEZ!!!