Hlavní navigace

Názor k článku Kanálové vložky v STA jsou k ničemu! od anonym - Odpověď na tyto a podobné otázky hledám už...

  • Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.
  • 21. 9. 2008 21:40

    bez přezdívky
    Odpověď na tyto a podobné otázky hledám už delší dobu. Ať pátrám po informacích kdekoliv, téměř všude se píše a hovoří pouze o 8MHz verzi DVB-T. Na okraj se sice zmiňuje i 7MHz pro VHF ale to je tak vše. Veškeré specifikace týkající se modulace jsou pouze pro 8MHz. Někde jsem narazil na informaci, že pro 7 a 6 MHz pásmo jsou rozteče jednotlivých subnosných jiné ale to bylo vše. Stejně tak i datové toky pro 7 i 8 MHz jsou za stejných okolností údajně stejné, což je trochu podivné ovšem pochopitelné. Marně tedy hledám kompletní specifikaci pro DVB-T. Literatura i web prozatím selhaly. Faktem je, že krajní subnosné v každém kanálu jsou z části nevyužité. Užitečná modulace není na všech. Jejich ztráta by tak nemusela vadit. Jelikož se ale jedná o "matematický polynom" přijímač snadno zjistí, že je ošizený o část signálu. Oříznuté pásmo tedy dokáže identifikovat. Stejně tak dokáže rozpoznat, že signál na vstupu tuneru neodpovídá specifikaci.
    Podle mého soudu má celý problém ale jedno velmi jednoduché řešení. Tím řešením je úprava SW výbavy STB. Celý problém vzniká totiž softwarovým omezením. Na výstupu tuneru je už hotový datový tok, takže obvodům pro jeho zpracování je zcela jedno z jakého jsou pásma. Problém není ani v tom, že by byly použité samostatné tunery pro VHF a UHF. Dnes už se tato část přijímačů řeší jediným obvodem. Jde tedy jen o to, že podle frekvence místního oscilátoru v tuneru je upravován i požadavek na šířku pásma. To je právě jen a jen problém obslužného SW. Výrobci STB by na to mohli celkem rychle reagovat! Možná je jen otázkou času, kdy se do STB budou nahrávat "neoficiální" FW tak jako je tomu u STB pro DVB-S!
    Na druhou stranu existuje i trochu krkolomné řešeni HW. Na straně STB "šoupnout" signál zpět do UHF. Má to ovšem také své nevýhody, takže nemá smysl to považovat za komerční řešení problému. Cena takového řešení nemusí být nikterak závratná. Pár stokorun by to mohlo spravit. Problém je spíš v tom, že hromadná konverze kanálů z VHF do UHF by měla 7MHz rastr, což by zase STB nemusely umět zpracovat. Pokud by se provedla původní konverze do 8MHz rastru, pak by to zase nemusely umět zpracovat STB ve VHF. Ta rastrová dvojkolejnost u DVB-T je poněkud hloupá!