Hlavní navigace

Názor k článku Kauza PRISM nekončí: NSA prý odposlouchávala i videohovory na Skypu od JKL - Co se týče různých postupů CIA, NSA a...

 • Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.
 • 12. 7. 2013 23:19

  JKL (neregistrovaný) ---.sprintel.cz

  Co se týče různých postupů CIA, NSA a jiných složek, pak je to předpokládatelné... Lidi ve skutečnosti nikdy nebudou vládnout, ale budou vždy jenom ovce. A pokud by kdokoliv ohrozil moc mocných, tak skončí jako krmení pro ryby ať už by to udělal v EU, USA nebo Rusku.

  Veškerá "svoboda" je vždy jenom "odcamcaď po camcaď". Klidně se může schválit třeba 60 zákonů jak je to špatné a zakázané a stejně to budou dělat...

  Jinak nejlepší řešení je opravdu asi to šifrování. Pokud teda nepočítám ovládnutí světa a stát se tím, kdo sleduje - ale to je trošku náročnější :-D.

  Výhodou v ČR je, že není nijak omezena síla šifrování (jako v USA nebo Rusku) a ani nemusíme sdělovat šifrovací klíče (jako v Anglii).

  Takže je docela dobré si zašifrovat PC volně dostupným TrueCryptem. Co se týče e-mailové komunikace, pak je docela dobrý GnuPG, který je zase výhodný pro šifrování komunikace - dokáže šifrovat e-maily, IM komunikaci (Jabber, ICQ atd.).
  Existují na to i různé doplňky pro prohlížeče, které umí zajišťovat na PC uživatele převod jakéhokoliv šifrovaného textu z webu na dešifrovaný v lokálním okně a opačně :-) Takže si lze klidně psát šifrovaně i třeba na Facebooku :-D.

  Je to docela dobré, jenom u toho GPG (a jakékoliv šifrované komunikace) je vždy problém přesvědčit proti stranu, aby si dala tu práci a zprovoznila šifrování i u sebe. Což je základní podmínka dodatečného šifrování - musí se do toho aktivně zapojit všichni, kdo chtějí bezpečnou komunikaci.

  Většinu známých na to asi nepřesvědčíte, ale pokud má někdo firmu, tak určitě se vyplatí vydat firemní směrnice a nařídit na všechno naházet šifrování. Protože nechat někoho lítat s firemním notebookem plným dat v nezašifrované podobě, to je sebevražda.

  Samozřejmě inteligentní zaměstnanec může mít heslo nalepené na lístečku na tom notebooku... Ale to už je jeho tupost a zabránit se tomu dá asi jenom nepřijímáním blbců. Navíc, když v takovém případe vznikne škoda, dá se mu to dát (alespoň částečně) k náhradě - tímpádem si na to bude dávat pozor :-)