Hongkong má dlouhodobě jednu z nejvyspělejších ekonomik světa, přesto lze v ulicích čas od času narazit na šváby nebo potkany až zarážejících rozměrů. Kromě jiného je to daň za velmi vysokou hustotu zástavby a zalidnění. Relativně malý prostor s asi osmi miliony lidí a největším množstvím mrakodrapů na planetě (skoro 500) přináší i další výzvy včetně budování mobilních sítí. Mnohdy není místo na hrdinství a estetika a veřejný prostor jdou stranou.

Ukázka toho, jak se v Hongkongu (a dalších částech Asie) příliš neřeší estetika a spol. Infrastruktura, která je u nás schovaná, se objevuje všude možně. Platí to pro klimatizace, kabely, trubky a další.
Oproti České republice rozdíl nemůže být větší. Naši operátoři se často i kvůli památkářům či občanům snaží mobilní vysílače všemožné schovávat. Na Lupě jsme například přinesli galerii s ukrytými BTSkami Vodafonu, vysílač T-Mobilu zamaskovaný ve zvonici kostela Nejsvětějšího srdce Páně v Praze nebo anténu schovanou v okapu na Arcibiskupství pražském. Pokud to jde, k výstavbě se přistupuje citlivě, byť to samozřejmě není vždy možné.
Mnohé kouty Asie obecně často příliš neřeší to, co my v Evropě, a regulace tam nejsou tak příšné. Ikonické jsou všude visící, hučící a na ulici kapající klimatizace. Běžně lze vidět také obrovské chuchvalce drátů od internetu nebo elektřiny pověšené na sloupech nebo zdech. Když se vše nemusí rozkopat a zabetonovat, dá se stavět poměrně rychle. Účel má přednost před estetikou, i když jde samozřejmě o zobecňování.
Na Lupě jsme loni ukázali, jak vypadají mobilní antény v jihokorejském Soulu, kde jsou umístěny i na úrovni chodníků nebo u vstupů do metra. Hongkong přináší zase jiné specifikum. Jak se můžete podívat v naší galerii, pro pokrytí ulic lemovaných mrakodrapy s obrovským množstvím lidí se antény běžně umisťují na stěny domů – klidně mezi okna, na balkóny a tak dále. Antény jsou rovněž často nakloněny dolů a uchyceny na okraj o něco nižších stavení.
V Hongkongu fungují čtyři operátoři – Hong Kong Telecom, China Mobile, SmarTone Mobile a Hutchison (3, Three). Ti v současné době využívají frekvenci 700, 850, 900, 1800, 2100, 2300, 2600, 3500 a 4800 MHz. Nasazuje se i 26 GHz. Operátoři fungují i v rámci 5G New Radio. Pokrytí 5G je více než 90 procent.
Hongkong každopádně nepatří mezi ty úplně největší rychlíky. Průměrná rychlost downloadu je podle Speedtestu 89,16 Mb/s, u uploadu to dělá 15,53 Mb/s a odezva je 16 milisekund. Celosvětově to stačí na padesáté místo. Česko je o šest míst lepší s hodnotami 102,69, respektive 23,98 Mb/s. V rychlosti pevného připojení je nicméně Hongkong třetí na světě a průměrným downloadem přes 312 Mb/s.
Město kromě větších antén zobrazených v galerii nasazuje malé buňky (small cells) a piko buňky (pico cells). Ty slouží k zajišťování dostatečné kapacity ve vytížených oblastech a hodí se do husté zástavby mrakodrapů v kombinaci s velkým množstvím lidí. Vysílače se umisťují do pouličního mobiliáře, budov či dopravní infrastruktuře. Operátoři také běžně infrastrukturu sdílí.
Podívejte se také na specifické vysílače v Jižní Koreji: