Hlavní navigace

Názor k článku Když se Estonec hlásí do datové schránky v ČR aneb eIDAS má definitivní podobu od petr_p - Hodnocení úrovně zaručení autentizace v Česku jsem četl a...

 • Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.
 • 1. 9. 2014 8:09

  petr_p (neregistrovaný) ---.bayer.uni.cx

  Hodnocení úrovně zaručení autentizace v Česku jsem četl a závěr, že jediný vhodný systém je MojeID, je podle mě chybný. Jeho neúplnost je možná dána stářím, možná osobami, které k němu dodávaly podklady.

  Hodnocení zcela pomíjí, že k ISDS se lze přihlašovat i jinak než heslem (certifikát, OTP) a že ISDS identifikační mechanismus exportuje (vizte sedmou část Provozního řádu ISDS).

  Zrovna tak pomíjí bezvýznamové identifikátory vkládané do zaručených certifikátů.

  Nakonec neveřejný systém Czech POINTů má také autentizační mechanismus, kdy uživatelé se pomocí zaručených podpisů s klíči na tokenech přihlašují k účtům, které jsou propojené na registr obyvatel. Je to jen otázka politické vůle tento systém otevřít. Například nevidím důvod, proč by občan si nemohl po takovémto ověření vygenerovat právně závazný výpis (třeba z rejstříku trestů) o své osobě, aniž by by se musel trmácet na kontaktní místo a tam platit poplatek.