Hlavní navigace

Vlákno názorů k článku Když se Estonec hlásí do datové schránky v ČR aneb eIDAS má definitivní podobu od petr_p - Hodnocení úrovně zaručení autentizace v Česku jsem četl a...

 • Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.
 • 1. 9. 2014 8:09

  petr_p (neregistrovaný) ---.bayer.uni.cx

  Hodnocení úrovně zaručení autentizace v Česku jsem četl a závěr, že jediný vhodný systém je MojeID, je podle mě chybný. Jeho neúplnost je možná dána stářím, možná osobami, které k němu dodávaly podklady.

  Hodnocení zcela pomíjí, že k ISDS se lze přihlašovat i jinak než heslem (certifikát, OTP) a že ISDS identifikační mechanismus exportuje (vizte sedmou část Provozního řádu ISDS).

  Zrovna tak pomíjí bezvýznamové identifikátory vkládané do zaručených certifikátů.

  Nakonec neveřejný systém Czech POINTů má také autentizační mechanismus, kdy uživatelé se pomocí zaručených podpisů s klíči na tokenech přihlašují k účtům, které jsou propojené na registr obyvatel. Je to jen otázka politické vůle tento systém otevřít. Například nevidím důvod, proč by občan si nemohl po takovémto ověření vygenerovat právně závazný výpis (třeba z rejstříku trestů) o své osobě, aniž by by se musel trmácet na kontaktní místo a tam platit poplatek.

 • 1. 9. 2014 10:17

  x (neregistrovaný) 2001:470:9e70:----:----:----:----:----

  "aniž by by se musel trmácet na kontaktní místo a tam platit poplatek."

  To necht radsi zaplati 100x vic provozovateli takoveho systemu prostrednicvim dani ... ostatne, viz DS, kde poslani zpravy stoji vic, nez doruceni papiroveho dopisu do vlastnich rukou ... o dalsich nakladech spojenych s konverzi do archivovatelne podoby ani nemluve.