Hlavní navigace

Názor k článku Když se operátor změní v útočníka na vaše soukromí od adx - Toto je jenom taková třešnička na dortu, aby...

Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.

 • 29. 10. 2014 9:00

  adx (neregistrovaný) 193.29.76.---

  Toto je jenom taková třešnička na dortu, aby mohl operátor prodávat údaje o svých zákaznicích reklamkám. Když si zaplatíte, my vám řekneme, kdo je za tím ID za člověka (nějaká forma více či méně anonymního profilu) a kde se nacházel.

  Operátoři toho s svých zákaznících vědí hodně. Jejich polohu (někdy více, někdy méně přesnou), s kým si volají (sociální vazby), mohou vědět na jaké weby chodí. A snaží se ta data zpracovat a najít cesty jak je zpeněžit. Nabízí se co asi všechno operátoři sledují, když už byli tak drzí, že začali měnit hlavičky HTTP requestů.

  Je na zákaznících, zda se jim to líbí nebo ne. Zda dokáží vyvinout dostatečný tlak na vlády (třípísmenkové agentury tudle featuru nepotřebují, tu potřebují reklamky), aby dokázaly stanovit rámce podobných aktivit. Minimálně že zákazník o tom musí být informován a může mít možnost se z toho bez sankcí odhlásit.

  P.S. Google a spol. dobře ví proč své služby šifrují (místo http, používají https), což je stojí jistě nějaké peníze na elektřině a CPU. Aby jim nějaká "dummy tube" (kterou operátoři byli, ale být se jim nechce) nekradla jejich "zboží", kterým je sledování chování uživatelů jejich služeb.