Hlavní navigace

Názor k článku Ke službám eGovernmentu se už přihlásíte i pomocí svého účtu u služby MojeID od TJ - Zdravím všechny diskutující. Poměrně nedávno jsem si založil datovou...

 • 16. 9. 2020 15:44

  TJ

  Zdravím všechny diskutující.

  Poměrně nedávno jsem si založil datovou schránku fyzické osoby (DS_FO), neb bych si rád vyzkoušel elektronickou komunikaci s úřady. Považuji se za začátečníka v oblasti eGovernmentu a stále nerozumím pár věcem, které byste mi snad mohli pomoci trochu osvětlit.

  Datovou schránku mám založenu a plně funkční. eObčanku nevlastním a do výměny ještě pár let zbývá, takže se do ní dobrovolně nehrnu.

  Ze zvědavosti jsem se přihlásil i na portál občana (PO) pomocí DS_FO. Některé výpisy nebyly ihned dostupné a požadovaly spárování DS_FO s PO. Párování proběhlo v pořádku a výpisy přes PO fungují.

  Nyní přichází na řadu mé otázky.

  Proč je dostupná služba Elektronický recept pouze s přihlášením NIA?

  Když si zřídím NIA ID ve formě jméno, heslo, SMS budu mít přístup přes PO k eReceptům?

  Proč autentizace pomocí DS_FO nezpřístupní všechny služby PO?

  Jaký je rozdíl v bezpečnosti přihlášení pomocí NIA ID ve formě jméno, heslo a SMS vs. přihlášení DS ve formě jméno, heslo a SMS?

  Může být příčinou nedostupnosti všech služeb PO při přihlášení přes DS_FO, že do mé DS mohou přistupovat i jiní uživatelé, kdežto přes NIA ID bych to měl být pouze já?

  Děkuji za odpovědi