Hlavní navigace

Názor k článku Konec broadbandu v Čechách? od Petr Souček - No, rychlost (fyziálně vzato) se zpravidla blíží rychlosti...

 • Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.
 • 21. 10. 2004 8:51

  Petr Souček (neregistrovaný)
  No, rychlost (fyziálně vzato) se zpravidla blíží rychlosti světla (krát činitel zkrácení), takže z teoretického pohledu to není taky ideální veličina.

  Pokud zmiňujete hertzy, tak pokud se dobře pamatuji, tak ty lze při striktním výkladu použít pouze pro harmonický signál, tedy čistou sinusovku. Jinak je nutné použít veličinu bity za sekundu. Nebo v jiném významu baudy, tedy počet modulačních změn za sekundu.

  Jako všude i v telekomunikacích existuje zažitá terminologie, a broadband je zcela zažitý termín, nevím, jestli je nutné být průkopníkem v oblasti terminologie za každou cenu.

  Já jsem tomu v článku porozuměl tak, že není důležitá datová (bitová) rychlost (u ADSL třeba 512 kbps), ale skutečná schopnost přípojky přenést určitý objem dat za určitou dobu. To třeba u toho klasického ADSL je podstatně méně - pokud by využívali přípojku (s agregací 1:50) všichni stejně, tak je to jenom 10,24 kbps.

  Kromě bitové rychlosti, aktuálně dostupné průměrné bitové rychlosti (šířky pásma), latence (doby odezvy) je také pro některé služby velmi důležitá ztrátovost paketů a jitter. Prioritizace je jen prostředek, jak se toho snažit dosáhnout při omezených zdrojích.