Hlavní navigace

Názor k článku Konec broadbandu v Čechách? od Tom Tobula - Technický název "veličiny" s jednotkou "bit/s" je skutečně...

 • Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.
 • 22. 10. 2004 15:24

  Tom Tobula (neregistrovaný)
  Technický název "veličiny" s jednotkou "bit/s" je skutečně spíše "datová propustnost digitálního kanálu", než "rychlost". V praxi a marketingu se pojem rychlost ovšem používá, např. jako "přenosová rychlost" apod. Dokud lidi, kteří to potřebují vědět, vědí v čem je rozdíl, co je marketing a co technika, tak není problém.

  Ještě jiným relativně přijatelným technickým názvem by byla "přenosová kapacita".

  Pojem "šířka pásma" (odtud širokopásmový) by šel též použít, ale není také ideální - používá se spíše v oblasti analogových systémů jako šířka kanálu (v Hz), které spoj může využít, než pro digitální kanály. Do oblasti internetových linek se dostal také spíše přes marketing firem, které svá zařízení propagovali přes podstatu technologie (broadband) spíš než přes pojem "high-speed", protože ten druhý asi byl profláklý, nebo nedostatečně seriozní, nebo nedostatečně vymezující kategorii jejich zařízení. Důvody mohly být různé a i příčiny usazení terminologie bývají různé. Např. u skelných vláken všichni mluví o "Fiber optic", ačkoliv všechny xDSL širokopásmové/vysokorychlostní technologie strčí do kapsy. Na druhé straně se běžně používal marketingový pojem Fast Ethernet, což dříve bylo myslím označení pro 100-Base-T. Tak si vyberte.

  Vztah mezi "šířkou pásma" [Hz] (šiřitelnosti analogových signálů) a dosažitelnou "datovou propustností" [bit/s] ovšem existuje, čím širší přenosové pásmo, tím vyšší datová propustnost. Pochopitelně existuje spousta parametrů analogového kanálu, která vám může i široké pásmo zkazit, že vysoké datové propustnosti nedosáhnete.

  No, vcelku hádka o ničem až na to, že je vidět, že i MIČR zaměstnává lidi bez kvalifikace a mají v tom hokej.

  Jinak příspěvek pana poslance je zajímavý (komunitní sítě skutečně ČR nespasí i když pomohou) a toto je v něm pouze okrajová záležitost.