Hlavní navigace

Názor k článku Krátké vlny: Elektronické petice, zrušení povinnosti mít u sebe řidičák i automatické zřízení datové schránky od Michal Kubeček - To je jedna polovina problému. Druhá je, že...

  • 8. 4. 2021 11:15

    Michal Kubeček

    To je jedna polovina problému. Druhá je, že když mám datovou schránku, plyne pro mne z toho povinnost ji pro určité účely využívat a ta je podložená sankcemi, zatímco úřady na svou povinnost používat ji pro komunikaci se mnou zhusta kašlou a donutit je k tomu nelze. Příkladů lze na webu najít hromadu. V takové situaci není moc o co stát.

    Ve společnosti fungující na principu, že stát a jeho úřady jsou tu pro občana, by to mohlo fungovat přesně obráceně: občan by měl právo použít datovou schránku, zatímco stát by měl povinnost ji použít, pokud existuje. A tím myslím skutečnou povinnost, tedy že by papírový dopis neměl žádnou právní závaznost a platnost. V ještě utopičtější společnosti by si občan mohl třeba i zvolit preferovanou formu komunikace ze strany státu. Jsem přesvědčen, že pak by ten zájem byl mnohem větší.