Hlavní navigace

Názor k článku Který vyhledávač je nejlepší? od Tomáš Hodboď - Poznámka: V době testování Jyxo indexovalo něco přes...

Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.

 • 13. 12. 2004 15:27

  Tomáš Hodboď (neregistrovaný)

  Poznámka: V době testování Jyxo indexovalo něco přes 50 miliónů dokumentů, zatímco Morfeo přes 58 mil. Proto ta informace o menší databázi v odstavci u Jyxa.

  Dále přidávám svůj názor k vyjádření Michala Illicha pod článkem:

  1. Nejprve k jedné nepravdě, k tvrzení že Jyxo má "oproti konkurenci menší databázi". Jak si čtenář může lehce zjistit, tak pro těch 8 autorem vybraných dotazů vrátí Jyxo v šesti případech více odpovědí než Google, a v sedmi více než Morfeo. Osobně se mi zdá, že právě větší databáze Jyxa pak pomohla k horšímu výsledku v tomto testu - pro yhledavač je těžší z nich vybrat.

  Celková databáze indexovaných dokumentů Jyxa je opravdu menší než Morfea, ale příliš na ní nezáleží. V celém článku jsem se snažil zdůrazňovat, že tolik nezáleželo na různých „pokročilých funkcích“ vyhledávače atd. ale na skutečné prospěšnosti pro uživatele. Z tohoto pohledu nám může být celkem jedno, kolik ve skutečnosti vyhledávač má ve své databázi stránek. Ostatně, Google jich pro český web indexuje nejméně a výsledky má nejlepší.

  2. Test zkoumal jen dost úzkou oblast dotazů. Zatímco skuteční uživatelé pokládají v 40% případů jednoslovné dotazy, a jen málokdy (8%) víc jak trojslovné, tak test neměří žádné jednoslovné dotazy, naopak z poloviny je zaměřen na mnohoslovná spojení. Druhý zdroj zkreslení je diakritika - zatímco v testu je důsledně užívána, v praxi je asi polovina položených dotazů bez českých znaků. Kdyby používání diakritiky v testu odpovídalo skutečnosti, tak by se Google výrazně propadl. Uživatelé chtějí také od vyhledavače různé věci - najít firmu, kontakt, informaci, provést důkladnou rešerši, poradit s jazykem, najít citát, dohledat, co už jednou viděli, atd. Ale test samotný je zaměřen jen na jeden druh dotazů. Vybraná témata jsou málo obvyklá, nejčastější je Jaroslav Seifert s 0,001% hledanosti, ostatní jsou řádově méně časté. Kdyby se nazýval "Hodboďův subjektivní test mnohoslovných, s diakritikou psaných informačních dotazů na neobvyklá témata", tak prosím. Ale prezentovat jej za "test vyhledavačů" je trochu troufalé a nepodložené.

  Metodiku testu jsem vybíral dlouho a je mi jasné, že cokoli bych zvolil, bylo by založené na subjektivitě autora. Je to problém jakéhokoli testu. Pokud navrhnete takovou metodiku, která bude jasná a zřetelná, bude zohledňovat především uživatele a jeho běžné chování, prosím, potom můžeme výsledky porovnat. Těžko se vám to ale povede...