Hlavní navigace

Názor k článku Který vyhledávač je nejlepší? od Michal Illich - > Celková databáze indexovaných dokumentů Jyxa je opravdu...

Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.

 • 13. 12. 2004 16:13

  Michal Illich (neregistrovaný)
  > Celková databáze indexovaných dokumentů Jyxa je opravdu menší než Morfea

  Máte toto své tvrzení nějak podložené? Nemáte, ale přesto jej opakujete.

  Pokud byste tvrdil, že "na hlavní stránce Morfeo je zobrazené větší číslo než hlavní stránce Jyxo", tak je to pravda. Ale o ničem nevypovídající.
  Ona totiž ta "celková čísla" každé měří něco zcela odlišného. A jablka s hruškami, jak už pár lidí přede mnou povídalo, se srovnávat nedají.

  Když - jak říkáte - chcete posoudit prospěšnost vyhledavače pro uživatele, tak se to nepozná podle čísel na hlavních stránkách, ale podle skutečných výsledků, které vyhledavače vracejí.

  Zkuste si projít své dotazy a udělat si tabulku z počtu vrácených stránek a zjistíte skutečné výsledky. To je ostatně námět na jeden test. Relevance je jedním (a zřejmě nejlepším) kritériem, rozsah databáze je hned druhou nejdůležitější veličinou.

  V celosvětovém měřítku dělával vynikající testy Greg Notess:
  http://www.searchengineshowdown.com/stats/size.shtml
  je tam popsaná i metodika.

  > Pokud navrhnete takovou metodiku, která bude jasná a zřetelná, bude zohledňovat především uživatele

  Pár návrhů tady padlo. Pokud budete vy nebo Lupa chtít dobrou metodiku, tak není nic jednoduššího než před testem obmailovat vyhledavače a případně i někoho školeného ve statistice a jistě vám poradí.
  Neřeknou vám žádné novoty, jen dávno odzkoušené a vědecky ověřené postupy. O tom, jaká pravidla musí splňovat výzkumy, aby byly dostatečně reprezentativní (aby z nich bylo možné usuzovat), jsou v mnoha učebnicích.

  Ostatně to, co jsem testu vytýkal, tedy že položené dotazy nemají stejné charakteristiky jako dotazy, které uživatelé používají, je úplně ta nejzákladnější chyba, o které se dočtete hned na začátku oněch knih o metodologii.