Hlavní navigace

Názor k článku Který vyhledávač je nejlepší? od Marek Zelenka - Myslím, že v celé probíhající diskuzi nikdo nezmínil,...

Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.

  • 14. 12. 2004 1:44

    Marek Zelenka (neregistrovaný)
    Myslím, že v celé probíhající diskuzi nikdo nezmínil, že výsledky vyhledávání se budou radikálně lišit, pokud se dotaz strefí náhodou do komerční nebo naopak nekomerční oblasti. Zatím co člověk poptává a hodnotí kvalitu obsahu (text, obrazové informace nebo i zvuk), robot hodnotí kvalitu podle algoritmu optimalizace. Otázkou tedy zůstává, co je tím relevantním a kvalitním výsledkem. Pro vyhledavač to často bude technicky dobře optimalizovaná stránka. To zas nemusí vůbec svědčit o kvalitě obsahu, jen o pozici ve výsledcích vyhledávání. Pokud náhodný dotaz zrovna padne do komerční oblasti seznámené se SEO, může být výsledkem kvality často jen technická zdařilost webu. Pokud padne dotaz do nekomerční oblasti na hony od SEO vzdálené, tu bychom mohli opravdu dostat výsledky neovlivněné technickými úpravami, kde např. zpětné odkazy jsou čistě přirozené a svědčí o opravdové popularitě daného webu. Naproti tomu nemusel být tvůrce nekomerčního webu žádný expert na HTML a má pouze kvalitní obsah, ted třeba samotný text. Nemá klíčová slova v titulku, v URL, prostě je to zbastlené, přičemž obsah může být bezkonkurenční na dané téma, přesto nenalezitelný. To se může lišit oblast od oblasti. Jak tedy z toho ven?

    Tím se zase vracím zpět na začátek k otázce, co má vůbec být podstatou testu vyhledávače? Je nutno nejprve jasně definovat, zdali se testuje tech. zdatnost vyhledávače nalézt nejlépe optimalizované stránky, nebo skutečně jen kvalitní obsah. Mám ale takový pocit, že soudobé vyhledávače fandí spíš technické optimalizaci a nejsou dosud na takové úrovni, aby měly schopnost kvalitní obsah rozeznat. Proto si myslím, že jakýkoliv test bude tak hluboce subjektivní, že o nějaké objektivitě nemůže být ani řeč a zcela se mi tak ztrácí smysl jakéhokoliv testu dělaný kýmkoliv.
    To jen taková pozdně noční úvaha :)