Hlavní navigace

Názor k článku Kvalifikované elektronické pečeti: bude čím je vytvářet? od Předseda - Nemyslím si, že za to může IT, tohle...

Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.

 • 27. 6. 2018 23:38

  Předseda (neregistrovaný) 77.240.103.---

  Nemyslím si, že za to může IT, tohle je věc legislativců.
  Byly tady nevyužitý Common Criteria certifikace, který každý ignoroval. Každý řešil certifikované produkty dle NIST FIPS 140-2. EU si toho byla vědoma a tak přidala evropským CC na důležitosti.
  HSM, čip karty/tokenu se nemění, jenom applet/způsob používání. Předepsaná pravidla, která nemají s bezpečností nic společného.
  Česká republika adaptovala na rozdíl od okolních států eIDAS 910/2014 v plné míře do zákona č. 297/2016 Sb. o službách vytvářejících důvěru pro elektronické transakce. Pouze vyloučila datové schránky.
  Otázka navazující, kdo na tom nejvíce vydělá? Je to ICA, která jako jediná poskytuje pečetě na dálku (eSign as a service) nebo Monet+, od kterého MV ČR nakupuje za naše peníze čipové OP a software, které pak bude nabízet "zdarma". Jaká bude využitelnost takového plošného nasazení?
  Docela by mě zajímal názor pana Peterky na tuto problematiku, vezmu-li v potaz, že zde existují alternativní zdroje ať už na kvalifikovaný elektronický podpis nebo lokální pečeť.