Hlavní navigace

Názor k článku Kvalifikované elektronické pečeti: bude čím je vytvářet? od Filip Jirsák - Stále popisujete jakýsi váš fiktivní svět. Já píšu...

Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.

 • 2. 7. 2018 17:37

  Filip Jirsák

  Stále popisujete jakýsi váš fiktivní svět. Já píšu o ČR, kde se rozlišují kvalifikované certifikáty fyzických osob na osobní, soukromé certifikáty, certifikáty podnikajících fyzických osob a zaměstnanecké certifikáty. Na zaměstnaneckém certifikátu je uvedena organizace a role vlastníka certifikátu v té organizaci. Žadatel o certifikát tyto údaje musí certifikační autoritě doložit.

  Na úředním dokumentu v listinné podobě musí být vedle vlastnoručního podpisu také kulaté razítko příslušné instituce. U elektronického dokumentu je razítko nahrazeno textem „otisk úředního razítka“ a dokument je podepsán zaměstnaneckým certifikátem. Kdyby vám přišel „úřední“ dokument podepsaný soukromým certifikátem úředníka, bude to stejné, jako kdyby vám přišel listinný dokument bez razítka.

  Úřední rozhodnutí nemohou být označována elektronickými pečetěmi, protože úřední rozhodnutí vždy vydává jedině člověk, a musí tam být tedy jeho podpis. Kvalifikované pečeti mohou být na dokumentech, které nemění právní vztahy, pouze něco osvědčují a může je tudíž vydávat stroj – například výpis z rejstříku trestů.

  Tím, kdo vstupuje infrastruktury infrastruktury veřejných klíčů (jak to píšete), si nekomplikujte život.