Hlavní navigace

Názor k článku Má mít seriózní ISP veřejný ceník? od Petr Souček - Moje zkušenosti s tím, jak v průběhu asi...

  • Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.
  • 4. 1. 2002 0:34

    Petr Souček (neregistrovaný)
    Moje zkušenosti s tím, jak v průběhu asi 5 let posiluji naši linku do Internetu (64-128-512-1024k) a vystřídal jsem zatím 4 ISP, jsou tedy naprosto odlišné od p. Kaplera. Zatím vždy jsem rozeslal řadu poptávek na ISP z NIXu, poměrně velmi přesně technicky specifikovaných, a nabídek mi přišlo minimum, a zcela nedostatečně zpracovaných. Třeba v době, kdy měl VOL na webu 512K linku za 53000, mi ji některé firmy bez ceníku nabízely až za 150000,- a nakonec jsem vždy uzavřel smlouvu za ceníkovou cenu - zpravidla ti, kdo cenu zveřejněnou neměli, nabízeli úplné nesmysly. Možná tu už dnes není pravda, já ale vycházím ze zkušenosti, že ISP bez ceníku nemá cenu oslovovat, protože to je naprostá ztráta času. Navíc dobře udělaný ceník je zpravidla podstatně informativnější než většina nabídek. Tam se obvykle taktně pomlčí, že za IP adresy se platí 500 měsíčně, za záložní DNS pro jednu doménu 100 Kč měsíčně, a dokonce i za záložní MX pro jednu doménu 3000 Kč měsíčně (!).
    Další věc je to, že pokud nevím, jaká je relace cen mezi službami, můžu těžko něco konkrétního poptávat. Dopředu nevím, jestli si pořídím 512K nebo 1M FR, LL, 2.4GHz, 3.5GHz, 26GHz nebo třeba měřenou linku 2M s nějakým limitem, jaký bude backup, rozhraní, queueing, třeba i ten CIR, jaké dostanu Cisco a k čemu ho můžu použít - takhle variantní nabídku mi nikdo neudělá, ceník ale takhle variantní zpravidla je. A od něho se pak můžu odpíchnout k dalším jednáním. Když si třeba dnes v ceníku BroadNetu přečtu cenu 45000 za 2 Mbps, tak je to cena, od které se můžu ve svých úvahách odrazit - a asi pak nebudu uvažovat o ničem slabším.
    Všelijaké QoS, proaktivní dohled, ISO a jánevímco jsou zpravidla naprosté marketingové žvásty, znamenající vyšší cenu a horší služby. V ne-ISO ISP potřebujet změnit queuing na routeru u ISP, a je to za 10 minut. ISO ISP stráví několik měsíců zpracováváním technologických postupů, a nakonec to stejně neudělá.