Hlavní navigace

Názor k článku Má mít seriózní ISP veřejný ceník? od Tomáš Kapler - Tak to jsem nepochopil, nikde jsem v uvedeném...

 • Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.
 • 7. 1. 2002 10:37

  Tomáš Kapler (neregistrovaný)
  Tak to jsem nepochopil, nikde jsem v uvedeném formuláři neviděl dotaz typu "Bydlíte v ulici a, b, c, d?" (vypsaných 60 tisíc ulic které jsou v Čechách), v patře 1,2,3,4,5,6,7,8,) v baráku číslo 1,2,3,4, (přesně podle každého baráku) a výhled mám z okna na východ, na západ, na sever atd.
  Protože to je údaj nutný pro přesný výpočet cen bezdrátů.
  Ještě byste to mohli vylepšit, jestli mají nezakrytý výhled na nějaký váš bod atd. A ještě to technicky popsat tak, aby nezapomněli na Fresnelovu zónu.
  Potom jim po formuláři poslat 3 různý antény, aby mohli vyzkoušet kvalitu spojení, podle které se rozhodnou který bod, či která anténa bude nejlepší, nejméně zarušená.
  Uvědomte si, že taková blbost, jestli máte okna na východ nebo na západ, vám může změnit cenu bezdrátového připojení o 100% i více.
  Potom tam udělejte zatržítko, jestli ta osoba je vlastník, nebo zaměstnanec (zaměstnanci je možné dát vyšší cenu a dát mu za to dárek, vlastníka byste nasrali)
  Formulář bude automaticky brát zatíženost všech přístupových bodů, přesnou polohu, velikost všech baráků v cestě atd.
  Udělejte mi takový přesný formulář a máte u mě milion (někde si ho půjčím).
  Co se týče počítačů - ano, oni dávají množstevní slevu. Při velkém počtu (třeba 100 stejného typu) může být ta sleva i 50%
  Jenže neexistuje 100 stejných internetových přípojení. to byste musel chtít 100 připojení do jednoho okna, každé je jiné.
  A zatímco u 100 počítačů k dodání na jednu adresu máte práci jako dodat 1 počítač, takže náklady máte fixní a můžete odečíst (když vynechám pořizovací) náklady na 99 počítačů.
  U internetu veškerá práce atd. je stále stejná, takže 100 klientů připojíte za cenu 100x jeden. Ale zato provoz je úplně jiný - 100 klientů vás může teoreticky stát stejně jako jeden (když byste měli hodně nadhodnocené pásmo). Měsíčně tedy pro sto klientů budete platit mezi 1-100x cena jednoho klienta (většinou 20-50)
  Já se také nedomnívám, že je klient blbec. Já se na rozdíl od vás nedomnívám, že blbec jsem já ;-)
  Klient prostě nemůže vědět kde já mám přístupové body (zveřejnit to by znamenalo skoro jisté ukradení všech). Nemůže vědět kolik já kde mám klientů a kolik si můžu dovolit na každém bodě využít frekvencí atd.
  A to už vůbec nemluvím o křížovém financování z jiných aktivit (alternativní telefoní operátor, nebo třeba při současném postavení sítě atd.)
  Zmiňuji jenom bezdrát, tam je to nejsložitější, cena u klasických pevných linek je opravdu jednodušší, tam by stačilo rozdělení podle UTO, takže těch variant by bylo podstatně méně. Ale zase každý ISP (či jakákoliv firma) má snahu o maximalizaci zisku a držení co nejvíce věcí pod vlastními křídli, takhle byste dobrovolně odevzdávali 8 tisíc měsíčně z každého připojení vaší konkurenci (neb Telecom je díky svým ISP aktivitám vaší konkurencí). Takže se snaží všechny dotlačit na bezdrát.
  Připomínám, že neříkám, že ceník NEJDE udělat. JDE, ale bude to ceník úplně na ho...